Likwidacja Krajowego Urzędu Pracy
Grażyna Zielińska nie pełni od czwartku funkcji szefowej Krajowego Urzędu Pracy. Poprosiła ministra pracy Jerzego Hausnera o odwołanie. Wcześniej, na posiedzeniu rządu 5 listopada zapadła decyzja o likwidacji Krajowego Urzędu Pracy.
Rada Ministrów podjęła decyzję o likwidacji KUP - powiedział w czwartek minister pracy Jerzy Hausner. Decyzja ta ma jeszcze charakter nieformalny, jednak - zdaniem Hausnera - jest pewna, bo akurat w tym punkcie omawianego na posiedzeniu dokumentu, dotyczącego zmian w administracji centralnej nikt go nie zakwestionował. W związku z tym będzie rządowy projekt likwidacji KUP - zapowiedział Hausner.
W przekonaniu ministra, kompetencje KUP powinny być podzielone między wojewódzkie urzędy pracy i ministerstwo. Przy okazji likwidacji KUP-u dokładnie przeanalizowany zostanie podział kompetencji między centrum czyli ministerstwem, wojewódzkimi urzędami pracy i powiatowymi urzędami pracy.
Likwidacja Urzędu na pewno nie nastąpi od 1 stycznia, ale, jak spodziewa się minister, między 1 kwietnia a 31 grudnia 2002 r. - będzie to zależało m.in. od tego, jak szybko uda się tę analizę przeprowadzić.
KUP był centralnym ogniwem systemu, który w istocie zajmował się administracyjnym rozdzielnictwem zasiłków dla bezrobotnych - uzasadniał Hausner potrzebę likwidacji Urzędu. W jego ocenie, Urząd nie był zorientowany na zwalczanie bezrobocia, ale głównie na osłanianie bezrobotnych. (ajg)