Trwa ładowanie...
d3qr1tz

Liga Republikańska domaga się osądzenia trzech stalinowskich funcjonariuszy

Liga Republikańska domaga się postawienia przed sądem sędziów Stefana Michnika i Edwarda Rataja oraz byłego funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa Stanisława
Bednarskiego. Organizacja, która oskarża ich o zbrodnie stalinowskie, zorganizowała w sobotę manifestacje pod domami sędziego Michnika w Storwretta w Szwecji oraz Bednarskiego w Kozienicach.

d3qr1tz

Kilkunastu członków Ligi oraz przedstawiciele szwedzkiej Polonii nieśli transparent z napisem "Ukarać komunistycznych zbrodniarzy" oraz fotografie osób skazanych na śmierć przez Stefana Michnika.

Zdaniem przewodniczącego Ligi, posła Mariusza Kamińskiego, zbrodniarze nadal pozostają na wolności, gdyż Instytut Pamięci Narodowej oraz prokuratura działają zbyt opieszale.

Liga zaapelowała do IPN, aby jak najszybciej wyjaśnił, czy sędziowie - Stefan Michnik i Edward Rataj oraz były funkcjonariusz UB Stanisław Bednarski dopuścili się zabójstw.

Sędzia Michnik w 1952 r. skazał na śmierć majora Zefiryna Machalę, członka sztabu generalnego Wojska Polskiego, zaś Bednarski zabił w 1952 r. żołnierzy ze zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Z kolei sędzia Rataj skazał w 1944 r. na śmierć żołnierza Armii Krajowej.

Liga Republikańska złożyła przed 3 laty doniesienia do prokuratury w sprawie Michnika oraz Bednarskiego. Dotychczas żaden z nich nie stanął przed sądem. (miz)

d3qr1tz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qr1tz
Więcej tematów