Trwa ładowanie...
d1bqejp

Licencje dla imamów z meczetów? "Do kościołów też nie wpuszczacie każdego"

Niewystarczająca inwigilacja meczetów doprowadziła do eskalacji terroryzmu islamistycznego w Niemczech - uważa Nahyan bin Mubarak Al Nahyan, szef resortu kultury i spraw społecznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Minister zaoferował pomoc w szkoleniu europejskich służb.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Al Nahjan wyjaśnił, że w jego kraju meczety są skrupulatnie kontrolowane.
Al Nahjan wyjaśnił, że w jego kraju meczety są skrupulatnie kontrolowane. (Forum, Fot: ATP/Arthur THILL)
d1bqejp

- Nie możecie po prostu pozwalać każdemu wejść do meczetu i głosić kazania - powiedział Al Nahjan w rozmowie z DPA. Jego zdaniem niemieckie władze powinny wprowadzić system zezwoleń dla imamów i licencje na prowadzenie meczetów przez organizacje muzułmańskie.

Zaznaczył, że problem dotyczy też Francji i Wielkiej Brytanii. Zauważył, że tam również muzułmanie zaczęli radykalizować się pod wpływem kazań głoszonych przez radykalnych islamistów, a służby nie były wystarczająco skuteczne.

- Oferowaliśmy i nadal oferujemy naszą pomoc w szkoleniach - stwierdził minister, dodając, że do tej pory żaden europejski kraj nie przyjął tej propozycji.

d1bqejp

Zobacz też: Czy polscy muzułmanie mogą się zradykalizować?

Al Nahjan wyjaśnił, że w jego kraju meczety są skrupulatnie kontrolowane, a dzięki dużym uprawnieniom służby specjalne są w stanie przeciwdziałać zamachom terrorystycznym przygotowywanym przez radykalne organizacje, w tym tzw. Państwo Islamskie.

- Musicie zrobić coś podobnego w Europie. Przecież do waszych kościołów też nie może wejść każdy, kto ma ochotę nauczać wiernych - powiedział w wywiadzie dla DPA.

d1bqejp

Jak przypomina thelocal.de, w Niemczech państwo nie ingeruje w działalność meczetów, ale służby starają się monitorować to, co się tam dzieje. W ostatnim roku policja zamknęła kilka miejsc, gdzie spotykali muzułmanie o radykalnych poglądach.

Tak stało się m.in. z meczetem na północy Berlina, gdzie bywał zamachowiec, który wjechał polską ciężarówką w tłum ludzi podczas ubiegłorocznego jarmarku bożonarodzeniowego.

d1bqejp

Podziel się opinią

Share

d1bqejp

d1bqejp
Więcej tematów