Trwa ładowanie...
d1w34hp
19-11-2007 21:20

Libicki: byłem zarejestrowany bez mojej zgody i wiedzy

Europoseł PiS Marcin Libicki powiedział, że był atrakcyjny dla służb bezpieczeństwa PRL, ponieważ jego wuj pracował w Radiu Wolna Europa. Jak dodał, nie wiedział o tym, że został zarejestrowany jako "wykorzystywany operacyjnie", a odmówienie mu paszportu i aresztowanie "mówi samo za siebie o tym, jak był użyteczny dla wywiadu".

d1w34hp
d1w34hp

Jak wynika z katalogu opublikowanego w poniedziałek przez IPN, Libicki miał być w 1966 r. "operacyjnie wykorzystywany" przez wywiad PRL. W 1981 r. odnotowano, że wywiad wykorzystywał Libickiego "z uwagi na posiadane kontakty w RWE". W publikowanych katalogach zachowały się też informacje na temat opozycyjnej działalności Libickiego.

Europoseł powiedział, że w konsekwencji rozmowy z przedstawicielem służb bezpieczeństwa, który dowiedział się, że wuj Libickiego pracuje w RWE - w 1967 roku odmówiono wydania mu paszportu, na wiosnę 1968 roku zrobiono rewizję w domu, aresztowano i pod pretekstem nadużyć karno-skarbowych trzymano w więzieniu przez 9 miesięcy. Jak dodał, z zarzutów został oczyszczony.

Jeżeli przychodzi do mnie facet ze służb i mówi, że mój wuj pracuje w Wolnej Europie, a ja mówię, że tak i w konsekwencji tej rozmowy otrzymuję odmowę paszportu, a następnie jestem aresztowany, to trudno się czuć wykorzystywanym operacyjnie - podkreślił Libicki.

Zaznaczył, że był zarejestrowany bez swojej wiedzy i zgody, a skoro IPN o tym pisze, to zapewne jest to prawda.

d1w34hp

W jego ocenie, publikacja katalogu "jest konieczna i słuszna". Jeżeli takie są zapisy, to nie ma powodu, żeby tego nie publikować - dodał.

Przyznał, że jego przypadek świadczy, iż nie należy nikogo pochopnie oceniać po tym, że mógł być zarejestrowany przez służby. Ale to nie powód, aby tego nie publikować. Każdy ma prawo to skomentować i ja to robię - dodał.

W opublikowanym katalogu IPN przytacza, że w czerwcu 1966 r. na zapytanie WSW w Poznaniu o osobę Marcina Libickiego, MSW odpowiedziało, aby porozumieć się z wywiadem. Na karcie figuruje nadto odręczny zapis 'Jest operacyjnie wykorzystywany przez Dep. I MSW'" (czyli wywiad) - podaje IPN.

Następnie IPN przytacza sporządzoną w WSW analizę doniesienia agenta "Krzysztofa" z listopada 1966 r.: "Z uwagi na to, że kolega kontaktu operacyjnego 'Krzysztof' Marcin Libicki jest operacyjnie wykorzystywany przez Dep. I MSW (wywiad) - jego osoba w mojej ocenie została celowo pominięta".

d1w34hp

Takie samo stwierdzenie znajduje się w piśmie z 2 lutego 1967 r. z Wydziału Wojskowej Służby Wewnętrznej w Poznaniu do szefa jednego z Zarządów WSW: "ob. Marcin Libicki (...) operacyjnie wykorzystywany przez Dep. I MSW" - podaje IPN.

Od 31 grudnia 1970 r. Libicki był zarejestrowany przez kontrwywiad poznańskiego MO jako osoba rozpracowywana w ramach operacji "Stabrowski Jerzy" z powodu "wywozu do krajów kapitalistycznych polskich pieniędzy". 13 maja 1972 r. sprawa została zakończona z powodu niepotwierdzenia zarzutów. Pod koniec grudnia 1985 r. materiały zniszczono. 24 lipca 1974 kontrwywiad odnotował, że Libicki kontaktował się z II sekretarzem ambasady francuskiej w Warszawie - podaje IPN.

W notatce służbowej z września 1981 r. oficera SB z wydziału inwigilującego Kościół podaje: "ze względu na liczną rodzinę i kontakty za granicą, wciągnięty został do współpracy przez Wydz. II KWMO w Poznaniu w charakterze KO. Wykorzystywany był również przez Wydz. VIII Dep. I z uwagi na posiadane kontakty w Radiu Wolna Europa".

d1w34hp

25 stycznia 1982 r. poznański wydział SB zwalczający Kościół zarejestrował Libickiego jako inwigilowanego w ramach sprawy o kryptonimie "Historyk" z powodu "antysocjalistycznej działalności" w ramach NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. 26 września 1983 r. SB przekazała go swemu oddzielnemu pionowi inwigilującemu sektor wiejski w Śremie. Kryptonim sprawy zmienił się na "Tłumacz". Sprawę zakończono 25 września 1989 r. Miesiąc później materiały złożono w archiwum.

d1w34hp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w34hp
Więcej tematów