"Lex TVN" bez większości w Senacie? Jest list senatorów
52 nazwisk znalazło się pod wspólnym oświadczeniem senatorów ws. "lex TVN". Parlamentarzyści zadeklarowali, że nie zamierzają poprzeć zmian w ustawie o radiofonii i telewizji.
Zgłoszona przez posłów Prawa i Sprawiedliwości nowelizacja ustawy medialnej trafiła do Senatu. Izba wyższa projektem zająć się ma na najbliższym posiedzeniu 9 i 10 września.
Wraca sprawa "lex TVN". Ruch senatorów
Tymczasem większość senacka w środę opublikowała wspólne oświadczenie ws. procedowanych zmian. W liście czytamy, że "jedynym celem uchwalonej przez PiS, z pogwałceniem regulaminu Sejmu, ustawy "lex TVN" jest pozbawienie Polaków wolności słowa i przejęcie kontroli przez PiS nad kolejnym ważnym medium niezależnym".
"Ustawa ta łamie podstawowe wartości państwa prawa, na których zbudowana jest Rzeczpospolita Polska. Wolność słowa i pluralizm mediów są fundamentami demokracji, zapisanymi w Konstytucji RP. Polacy mają do nich prawo i chcą mieć wybór źródeł informacji" - tłumaczą parlamentarzyści.
Przeczytaj także: "Lex TVN" pod lupą Parlamentu Europejskiego? Jest wniosek
"Demokratyczna większość w Senacie nie zgodzi się na to bezprawie, faktycznie prowadzące do powrotu w Polsce cenzury" - zapewniają sygnatariusze.
Ewentualne senackie weto spowodowałoby, że ustawa wróci do Sejmu. "Apelujemy do posłów, by nie bronili prawa forsowanego w interesie partii rządzącej, ale sprzecznego z interesem narodowym" - oświadczyli senatorowie.
Politycy zwrócili również uwagę na relację ze Stanami Zjednoczonymi. Ich zdaniem uchwalenie ustawy "dramatycznie pogorszy stosunki Polski z USA, które od ponad 30 lat są podstawą naszego bezpieczeństwa".
"Lex TVN jest więc nie tylko aktem bezprawia i działaniem przeciwko wolności, ale także uderzeniem w bezpieczeństwo Polski" - czytamy w liście.
Pod oświadczeniem podpisało się 52 senatorów, w tym politycy z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050 czy Porozumienia Jarosława Gowina, a także część senatorów niezrzeszonych.