"Lex Kaczyński" podpisane. Jest decyzja Andrzeja Dudy
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. W myśl nowych przepisów zmienią się zasady publikacji przeprosin ws. naruszenia dóbr osobistych. Kontrowersyjna regulacja w przestrzeni publicznej określana była jako "lex Kaczyński".
31.03.2023 | aktual.: 31.03.2023 20:08
Ustawa zmieniająca zapisy Kodeksu postępowania cywilnego została opublikowana w Dzienniku Ustaw w piątek. Na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta próżno szukać wzmianki na ten temat.
Duda zdecydował. "Lex Kaczyński" wejdzie w życie
W myśl nowych przepisów zmienią się zasady publikacji przeprosin ws. naruszenia dóbr osobistych. Jeśli pozwany nie opublikuje przeprosin, sąd będzie mógł nakazać ich opublikowanie na łamach ogólnodostępnego Monitora Sądowego i Gospodarczego na koszt pozwanego. Treść oświadczenia będą mogły powielać inne media. Sąd będzie mógł również nałożyć na pozwanego do 15 tys. zł grzywny.
Sprawa nowych przepisów łączona była z procesem, który były marszałek Sejmu Radosław Sikorski wytoczył prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu. Chodziło o wypowiedź szefa partii rządzącej, który w 2016 roku w rozmowie z Onetem stwierdził, że Sikorski dopuścił się "zdrady dyplomatycznej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W 2020 sąd prawomocnie nakazał Kaczyńskiemu przeproszenie polityka PO. Do tej decyzji szef PiS jednak się nie zastosował. Pod koniec 2022 roku sąd nieprawomocnie nakazał Kaczyńskiemu przekazanie 700 tys. złotych w celu pokrycia kosztów opublikowania przeprosin. Niedługo po tym dziennikarz WP Patryk Słowik ujawnił, że w projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego pojawił się przepis, który mógłby uchronić Kaczyńskiego od zapłaty tak wysokiej kwoty.
- Rzeczywiście można podejrzewać, że jest to przepis uchwalony dla konkretnego przypadku. To praktycznie pozwoli na bezkarność oszczercom i osobom, które zniesławiają innych. Zapłacenie do 15 tys. złotych oraz opublikowanie przeprosin w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, którego praktycznie nikt nie czyta, zachęca do tego typu działań. Zarówno media, jak i osoby fizyczne, będą mogły dowolnie oczerniać inne osoby - komentował w rozmowie z WP prof. Zbigniew Ćwiąkalski, w latach 2007-2009 minister sprawiedliwości i prokurator generalny.
Ostatecznie pomiędzy Sikorskim a Kaczyńskim doszło do porozumienia. Pod koniec stycznia 2023 prezes partii rządzącej przyjął propozycję byłego szefa MSZ i wpłaci 50 tys. złotych na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. Tym samym Sikorski odstąpił od dochodzenia roszczeń.
Kontrowersyjny przepis w kodeksie postępowania cywilnego jednak się ostał. 9 marca Sejm odrzucił część poprawek Senatu i ustawa trafiła na biurko prezydenta.