Lewica cała, czy podzielona?
Kto powinien być liderem zjednoczonej
lewicy? Kwaśniewski, Olejniczak, Borowski - taką kolejność
wskazali wyborcy w badaniu zleconym przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. Ale przewaga byłego
prezydenta nad konkurentami wcale nie jest imponująca. Wyniki
badań przytacza "Rzeczpospolita".
SLD zdaje sobie sprawę, że przyspieszone wybory mogą być rozpisane właściwie z dnia na dzień - i stara się do tego przygotować. Od kilku tygodni liderzy partii mają w rękach wyniki badania "Opinie na temat wspólnych list lewicy", które wykonał instytut Pentor. Sondaż badał nastroje w całym społeczeństwie i w wybranych grupach - np. wśród wyborców lewicy. Co z niego wynika?
Połączone siły SLD i SdPl mają szanse na zdobycie przychylności 25% Polaków. Ogromna część zwolenników lewicy (76%) już cieszy się, że SLD i SdPl podpisały porozumienie wyborcze.
Liderzy SLD wzięli sobie do serca wyniki sondażu, a szef SLD Wojciech Olejniczak poszedł za ciosem. We wtorek zapowiedział, że będzie prowadził rozmowy z liderami innych ugrupowań lewicowych.
Z badania wynika m.in., że o wyborczym porozumieniu między SLD i SdPl słyszał niemal co drugi ankietowany Polak (48%) Kto bardziej skorzysta na tym sojuszu? Połowa badanych (49%) uważa, że jest ono korzystne dla obu partii. W jeszcze jednym badani są zgodni - ich zdaniem porozumienie na lewicy to rezultat strachu przed kolejnymi wyborami.
Borowski wymieniany jest przez badanych jako jeden z naturalnych liderów odrodzonej lewicy. Ale z poparciem 22% ma dopiero trzecie miejsce na podium - po Aleksandrze Kwaśniewskim (27%) i Wojciechu Olejniczaku (25%).
Kogo na czele lewicy widzą wyborcy poszczególnych ugrupowań? Wyborcy PiS stawiają na Borowskiego (27%). Zwolennicy PO preferują Olejniczaka (30%), a wyborcy Samoobrony i LPR - Kwaśniewskiego (46%) - wylicza "Rzeczpospolita". (PAP)