Trwa ładowanie...
d2y280j

Lewe skrzydło Columbii zostało przebite?


Lewe skrzydło promu kosmicznego Columbia prawdopodobnie zostało przedziurawione na wysokości komory podwozia w czasie powrotu do atmosfery 1 lutego, co spowodowało zniszczenie promu. Takie są pierwsze wnioski niezależnej komisji dochodzeniowej.

d2y280j
d2y280j
Harold Gehman, szef Komisji badania wypadku Columbii (CAIB) (AFP)
Źródło: Harold Gehman, szef Komisji badania wypadku Columbii (CAIB) (AFP)

Powracając do atmosfery, prom kosmiczny jest otoczony warstwą powietrza, wskutek tarcia rozgrzanego do temperatury przekraczającej 1100 stopni C., co inżynierowie nazywają plazmą. Jest chroniony tylko przez specjalne płytki osłony termicznej.

"Wstępne analizy przeprowadzone przez ekipę NASA wykazują, że tylko obecnością plazmy (wewnątrz skrzydła) można by tłumaczyć wskazania temperatury, stwierdzone w lewej komorze podwozia" - uważają dochodzeniowcy z Komisji badania wypadku Columbii (CAIB) w komunikacie opublikowanym w czwartek wieczorem.

Niewielki otwór mógł wystarczyć, by część gorących gazów dostała się (do skrzydła), działając jak palnik. Tymczasem struktura skrzydła, zbudowanego z aluminium, może wytrzymać temperaturę zaledwie 175 stopni.

CAIB nie wysunęła dotychczas hipotezy co do pochodzenia tego otworu w skrzydle.

Prom Columbia rozpadł się nad Teksasem 1 lutego. Zginęła cała siedmioosobowa załoga.

Nazajutrz po katastrofie NASA poinformowała, że pierwsze anomalie zostały stwierdzone na kilka minut przed tragedią w lewej komorze podwozia, podczas gdy prom pędził ku Ziemi z szybkością 21000 km/godz.(iza)

d2y280j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y280j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj