Lepper: odwołanie mnie z wicemarszałka - nieprawidłowe
(PAP/Jacek Turczyk)
Tryb odwołania Andrzeja Leppera z funkcji wicemarszałka Sejmu był nieprawidłowy - uważają posłowie
Samoobrony. W czwartek zwrócili się w tej sprawie z pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego. Według przewodniczącego Samoobrony, prawo nie zezwala mu także na zrzeczenie się immunitetu.
03.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Jeśli Sejm twierdzi, że odwołać wicemarszałka można przez analogię do powołania, to jest to niezgodne z prawem - tłumaczył w czwartek na konferencji prasowej były wicemarszałek Sejmu.
Podkreślił, że brak trybu odwołania wicemarszałka to luka w konstytucji, którą Sejm uwzględnił w swoim regulaminie.
Ja nie pcham się na stołek wicemarszałka ponownie, tylko chciałbym, by znowu w Polsce obowiązywało prawo. Nie miejcie pretensji do nas, że ktoś ustanowił regulamin Sejmu i nie przewidział, że w Sejmie będzie Lepper i Samoobrona - powiedział Lepper.
Według przewodniczącego Samoobrony, prawo nie zezwala mu także na zrzeczenie się immunitetu.
Wniosek Prokuratora Generalnego o umożliwienie pociągnięcia Andrzeja Leppera do odpowiedzialności karnej to kolejny skandal - uważa senator Henryk Dzido, adwokat Leppera. Jego zdaniem, poseł nie może zrzec się immunitetu w związku z wykonywaniem przez niego mandatu, nikt też nie ma prawa tego od niego żądać. Dzido podkreślił, że jest zdziwiony, iż Prokurator Generalny występuje z wnioskiem sprzecznym z prawem.
Wyraźnie przepisy mówią, że ja nawet gdybym chciał się zrzec, to nie będzie to z mocy prawa skuteczne. Nie pozbawię też państwa tej przyjemności, że będę chciał zabrać głos przed głosowaniem nad moim immunitetem - mówił w czwartek do dziennikarzy Lepper. (as)(mk)