Leonidy 2022. Listopadowa noc spadających gwiazd nadchodzi
W nocy z 17 na 18 listopada na miłośników zjawisk astronomicznych czeka maksimum najszybszego, znanego roju meteorów, czyli Leonidy 2022. Gdzie widoczność listopadowej nocy spadających gwiazd będzie najlepsza? Do obserwacji nie są potrzebne specjalne narzędzia optyczne.
Leonidy to — obok Perseidów — jeden z najpiękniejszych rojów meteorów, który można obserwować z powierzchni Ziemi. Kosmiczne odłamki są pozostałościami komety 55P/Tempel-Tuttle, która okrąża Słońce w czasie około 33 lat.
Leonidy. Pora na niezwykły, nocny spektakl
Leonidy stanową najszybszy, znany nam rój meteorów - osiągają prędkość nawet 71 km/s. Jak wskazuje Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, podczas listopadowej nocy spadających gwiazd "możemy spodziewać się niezbyt wielu, ale dosyć jasnych meteorów, a nawet bolidów". Według ekspertów, zenitalna liczba godzinna Leonidów ma wynieść średnio 15, co jest wynikiem dość niskim, w porównaniu do rekordowych obserwacji z 1833 i 1966 roku, kiedy w ciągu godziny na niebie było widocznych kilkadziesiąt tysięcy meteorów.
Leonidy 2022. Gdzie będą widoczne?
Radiant roju Leonidów, czyli punkt, z którego meteory zdają się "wylatywać" znajduje się w pobliżu gwiazdy Algieba - drugiej co do jasności gwiazdy, znajdującej się w gwiazdozbiorze Lwa. Jeżeli warunki pogodowe dopiszą, meteory będzie można obserwować z każdego miejsca w Polsce. Eksperci CMM IMGW wskazują, że po północy radiant Leonidów znajdzie się nieco na północ od gwiazdy Gamma Leonis, nisko nad horyzontem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co za widowisko! Rój 160 dronów nad Warszawą
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Noc spadających gwiazd. Jak obserwować?
Aby obejrzeć ten niezwykły, nocny spektakl nie są potrzebne żadne specjalistyczne sprzęty. Leonidy najlepiej będą widoczne w miejscach oddalonych od miejskiego oświetlenia. Planując obserwację, warto także wybrać miejsce, w którym widoczności nie zakłócają wysokie budynki lub drzewa.
Widoczność roju Leo może także zostać ograniczona przez chmury kłębiące się na nocnym niebie. Przed wyruszeniem na obserwację warto więc sprawdzić prognozę pogody i przygotować się na panujące warunki, w tym niskie temperatury, lub nawet przymrozki.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.