Trwa ładowanie...
difebmw

Lekarze chcą leczyć za granicą? Poseł Kukiz'15: niech odpracują lub oddadzą pieniądze za studia

Protestujący lekarze rezydenci mówią, że są gotowi wyjechać z kraju jeśli nie dostaną podwyżek. Posłowi Kukiz'15 Markowi Jakubiakowi nie podoba się fakt, że państwo inwestuje w przyszłego lekarza, a on po studiach wyjeżdża z kraju. - Absolwent powinien odpracować albo oddać pieniądze za studia jeżeli chce leczyć w innym kraju - stwierdził Jakubiak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marek Jakubiak chciałby, aby lekarze zostali w Polsce
Marek Jakubiak chciałby, aby lekarze zostali w Polsce (WP.PL)
difebmw

Protestujący od początku października młodzi lekarze domagają się większych nakładów finansowych na służbę zdrowia. Chcą, aby wynosiły one 6,8 proc. PKB. Marek Jakubiak uważa jednak, że to "abstrakcja". - Tyle rzeczywiście powinno być, ale do tego trzeba dojść, na to potrzeba dużo czasu. Nie da się tego zrobić w jeden dzień. Zwróćmy uwagę, że budżet obrony narodowej wynosi 2 proc. PKB. O czym my więc mówimy? Możemy planować i podejmować działania, aby w przyszłości nakłady na służbę zdrowia faktycznie wynosiły 6,8 proc. PKB - powiedział w wywiadzie dla portalu wPolityce.

Jakubiak nie potrafił odpowiedzieć ile powinni zarabiać lekarze rezydenci. Przypomniał, że spadają na nich obowiązki, który nie chcą już wykonywać bardziej doświadczeni lekarze. Niepokoją go jednak zapowiedzi rezydentów, że mogą wyjechać z kraju, aby zarabiać lepsze pieniądze.

- Bulwersujące jest, że państwo łoży na wykształcenie studenta przez pięć lat, a on po ukończeniu nauki może wyjechać z kraju nie ponosząc żadnych konsekwencji z tego tytułu - mówił poseł Kukiz'15. Zaznaczył, że ta kwestia powinna zostać uregulowana. Jak? - Absolwent powinien to odpracować albo oddać pieniądze za studia jeżeli chce leczyć w innym kraju - zaproponował.

difebmw

Zobacz też: Sejm o lekarzach. Posłanka PO: Rezydenci mogą wyjechać. Posłanka PiS: Niech jadą

Jakubiak dodał, że nie dziwi go, że Niemcy mają takie przychody, skoro muszą płacić za kształcenie lekarzy. - Kuźnię talentów mają przecież w Polsce - stwierdził.

Źródło: wPolityce.pl

difebmw

Podziel się opinią

Share

difebmw

difebmw
Więcej tematów