PolskaLegendarne logo w nowej odsłonie. Wyraża sprzeciw wobec zmian w sądach

Legendarne logo w nowej odsłonie. Wyraża sprzeciw wobec zmian w sądach

W internecie pojawiło się słynne logo "Solidarności" nawiązujące do zmian w sądach. Wzorowane jest na legendarnym znaku z 1980 roku.

Legendarne logo w nowej odsłonie. Wyraża sprzeciw wobec zmian w sądach
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Jakub Kłoszewski

21.07.2017 | aktual.: 21.07.2017 13:02

"3xnie" - taki napis widnieje na grafice wzorowanej na logu "Solidarności", która krąży po internecie.

Słynne logo w sierpniu 1980 roku stworzył Jerzy Janiszewski, który brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej, gdzie zaprojektował nieodłączny symbol "Solidarności". Znak stał się wizytówką polskiej opozycji demokratycznej na całym świecie.

Internet obiega projekt wzorowany na biało-czerwonym logo "S", które ma zachęcić prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania ustaw o zmianach w sądach powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Nie wiadomo, czy jego autorem jest również Janiszewski. Choć internauci wskazują właśnie na niego.

Zmiany w prawie o sądach

Od kilku dni w całej Polsce odbywają się masowe protesty, które mają powstrzymać wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w polskim sądownictwie.

Nowelizacje ustaw o KRS i sądach powszechnych zostały przyjęte w zeszłym tygodniu. Nowela dotycząca SN została uchwalona w czwartek.

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według opozycji kadencji członków Rady nie można wygasić ustawą zwykłą, bo wymagałoby to zmiany konstytucji.

Nowela o ustroju sądów powszechnych zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz m.in. wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym przewiduje m.in. trzy nowe Izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Została w środę przyjęta przez Sejm z poprawkami PiS m.in. uwzględniającymi propozycje zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wzmacniają one kompetencje głowy państwa i wprowadzają przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów członków KRS większością 3/5 głosów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)