Trwa ładowanie...

Lech Wałęsa zostawił list amerykańskim parlamentarzystom. "W Polsce łamie się Konstytucję"

"Dzisiaj w naszym kraju łamie się Konstytucję, uchwala się prawa, które podporządkowują rządzącym niezależne instytucje, ogranicza się i atakuje swobodną wymianę myśli" - napisał Lech Wałęsa do amerykańskich parlamentarzystów.

Share
Lech Wałęsa zostawił list amerykańskim parlamentarzystom. "W Polsce łamie się Konstytucję"Źródło: PAP/EPA, fot: Michal Krumphanzl
d41xflt

W środę Lech Wałęsa gościł w USA i w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów wygłosił przemówienie z okazji 30. rocznicy rozpoczęcia transformacji ustrojowej w Polsce. Po wystąpieniu zostawił amerykańskim parlamentarzystom list, którego treść opublikował w mediach społecznościowych.

W przeciwieństwie do przemówienia, w liście były prezydent nie szczędził ostrych słów w kierunku polskiego rządu.

"Po udanej rewolucji w naszym kraju i ponad dwudziestu latach pozytywnych przemian politycznych i prawnych, w Polsce pojawiły się zagrożenia, których najzwyczajniej nie przewidzieliśmy. Dzisiaj w naszym kraju łamie się Konstytucję, uchwala się prawa, które podporządkowują rządzącym niezależne instytucje, ogranicza się i atakuje swobodną wymianę myśli" - pisze Lech Wałęsa.

d41xflt

Dalej były prezydent ubolewa, że rząd PiS "sparaliżował Sąd Najwyższy oraz Trybunał Konstytucyjny obsadzając go swoimi ludźmi", a także "upolitycznił i dał niezwykłe prerogatywy prokuratorowi generalnemu, jednocześnie ograniczając samodzielność sądów rejonowych i okręgowych w całym kraju".

Lech Wałęsa. Przestroga dla Polski

"Twierdzą, że budują prawdziwą demokrację, eliminując postkomunistyczne złogi w wymienionych instytucjach. Jednak kiedy przyjrzymy się tym sędziom i prokuratorom, którzy padają ofiarą szykan, widzimy, że wielu z nich nie mogło mieć nic wspólnego z komunizmem" - podkreśla Wałęsa.

Zdaniem byłego prezydenta, chodzi o "przydzielanie lukratywnych posad znajomym" oraz "uzyskanie pełnej kontroli nad instytucjami, które mają nadzorować rządzących".

Lech Wałęsa przestrzega, że niszczenie polskiego sądownictwa powoduje, iż kraj staje się "bezbronny w kontekście geopolitycznym", a więc "bardziej narażony na nikczemne działania zewnętrznych sił" i może stać się "drugą Białorusią".

d41xflt

"Wierzcie mi - doświadczyliśmy w przeszłości znacznie większych trudności, a jednak zawsze udawało nam się przetrwać i wyzwolić siebie i innych spod władzy tyranów. Może to jest taka nasz misja w historii? Przezwyciężymy więc i obecne problemy, a te tylko nas umocnią, tak jak się zawsze działo dotychczas. Przecież słowa takie jak wolność, niepodległości, demokracja, praworządności, bezpieczeństwo i solidarność mają tak wielkie znaczenie, zarówno w języku polskim jak i angielskim" - kończy były prezydent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d41xflt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41xflt
Więcej tematów