Trwa ładowanie...
01-09-2015 20:15

Lech Wałęsa: to państwo powinno organizować obchody "Solidarności"

Lech Wałęsa uważa, że to państwo powinno organizować obchody związane z powstaniem "Solidarności" i rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Jego zdaniem obecny związek NSZZ Solidarność "nie ma z tym nic wspólnego".

Lech Wałęsa: to państwo powinno organizować obchody "Solidarności"Źródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
dhkzanr
dhkzanr

Były prezydent wyjaśnił, że "kiedyś już proponował, że państwo musi przejąć te obchody; nie związek". Uzasadniał, że "przecież oni (obecny NSZZ "S" - przyp. red.) nie mają z tym nic wspólnego, to jest państwowe wielkie zwycięstwo i państwo musi to realizować". - A ponieważ nie biorą tego władze państwowe, to jakieś grupy rozgrywają, rozszarpują - przekonywał.

Wałęsa przyznał, że otrzymał zaproszenie na poniedziałkowe uroczystości, ale zastrzegł, że nawet gdyby w czasie rocznicowych obchodów był w kraju, to nie skorzystałby z zaproszenia. - Wiedziałem, że to będzie niesmaczne; to nie taka była solidarność, nie takie były założenia, nie takie było zwycięstwo, żeby tak to traktować. W związku z tym beze mnie - powiedział.

Jak dodał, jego uczestnictwo w obchodach "byłoby nie fair" i "tam nic wielkiego nie byłby w stanie zrobić".

Odnosząc się do tego, że podczas porannych uroczystości we wtorek na Westerplatte - w rocznicę wybuchu II wojny św. - prezydent Andrzej Duda i premier Ewa Kopacz nie przywitali się i nie podali sobie rąk, powiedział: "kultury, kultury; robotnik z robotnikiem by się przywitał, najpierw może daliby sobie po jednym, ale by się przywitali". Jego zdaniem, prezydent Duda powinien przywitać się z premier Kopacz.

dhkzanr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhkzanr
Więcej tematów