PolskaŁatwiejszy dostęp do broni? Biuro Bezpieczeństwa Narodowego jest za

Łatwiejszy dostęp do broni? Biuro Bezpieczeństwa Narodowego jest za

• Szef BBN pozytywnie ocenia projekt ustawy Kukiz'15
• Wiceszef MSWiA: obecne przepisy nie są złe
• - To służby powinny dbać o bezpieczeństwo - twierdzi min. Zieliński

Łatwiejszy dostęp do broni? Biuro Bezpieczeństwa Narodowego jest za
Źródło zdjęć: © freeimages.com

Prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pozytywnie ocenia projekt ustawy, która ułatwić ma Polakom dostęp do broni - informuje "Rzeczpospolita". Sceptycznie do pomysłu posłów Kukiz'15 podchodzi resort spraw wewnętrznych.

Dziennik cytuje szefa BBN Pawła Solocha, który w sprawie ewentualnych ułatwień w wydawaniu zezwoleń na broń wystosował pismo do Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni (ROMB), który lobbuje za zmianami. "Stoję na stanowisku, że podejmowanie inicjatywy ustawodawczej w tej materii jest uzasadnione" - napisał Soloch.

Stanowisko szefa BBN powstało po spotkaniu z działaczami organizacji. Jego przebieg prezes ROMB nazywa konstruktywnym. - Każdy, kto przeczyta projekt, dochodzi do wniosku, że nie ma tam rewolucyjnych zmian i nieroztropności w wydawaniu pozwoleń. Poświadcza to pismo z BBN - mówi "Rzeczpospolitej" Andrzej Turczyn.

Szef BBN zaznaczył w swoim piśmie, że kluczowa w ocenie projektu będzie opinia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Komentarz wiceszefa resortu Jarosława Zielińskiego nie pozostawia zwolennikom zmian złudzeń. - To służby powinny zapewnić bezpieczeństwo - przekonuje w rozmowie z dziennikiem minister, dodając, że obecne przepisy nie są najgorsze.

Zieliński twierdzi, że to policja nadal powinna zajmować się wydawaniem zezwoleń na posiadanie broni, bo "ma najlepsze rozeznanie". Tymczasem - jak przypomina "Rzeczpospolita" przekazanie tych uprawnień starostwom powiatowym to jedna z głównych zmian, które w swojej ustawie proponuje Kukiz'15.

W weekend stanowisko w tej sprawie zajął też szef MON Antoni Macierewicz. Stwierdził, że przyjdzie taki czas, kiedy będzie można w dużo większym stopniu otworzyć dostęp do broni. Zaznaczył, że będzie to możliwe już za kilka lat. - Broń to jest wielka, wielka odpowiedzialność i trzeba się tej odpowiedzialności po prostu normalnie nauczyć. Ja nie mówię o dziesiątkach lat, ale mówię o latach - powiedział Macierewicz.

Autorzy projektu uważają, że nowe prawo zwiększy liczbę wydawanych zezwoleń aż dziesięciokrotnie i poprawi sytuację finansową państwowych firm, które produkują broń.

oprac. A. Jastrzębski

ustawabrońmswia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (165)