Diametralna zmiana w szpitalach. Wystarczyła nowa władza
Po zmianie władzy szpitale zmieniły podejście do aborcji ze wskazań medycznych. Placówki wykonują je częściej, niż za rządów PiS - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
07.08.2024 | aktual.: 07.08.2024 10:48
"DGP" rozesłało do kilkudziesięciu szpitali ankiety z pytaniami, czy od grudnia 2023 roku przeprowadzono u nich zabieg terminacji ciąży, z jakich przyczyn i czy komuś odmówiono. Gazeta dostała odpowiedzi od ponad 20 placówek.
Jak wynika z danych, lekarze nie odmawiają aborcji pacjentkom, które mają do tego wskazania. Odmawiają w przypadkach np. braku wskazań do terminacji z powodów psychiatrycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
I tak np. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w 2024 roku dokonał 18 terminacji w porównaniu z 10 w 2023. W Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi dokonano 7, a w 2023 - 2.
Najwięcej aborcji wykonano na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Bielańskiego - 80. "DGP" podkreśla, że tu jednak trafiają pacjentki z całej Polski, którym odmówiono w rodzinnych miastach. Traktują go więc jako "oddział ostatniej szansy".
Rośnie liczba aborcji
Według danych Fundacji Federa, uzyskanych z resortu zdrowia, liczba aborcji znacząco wzrosła od czasu wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. W 2023 roku w polskich szpitalach dokonano 425 zabiegów przerywania ciąży - 13 razy więcej niż w 2021 roku. To wciąż jednak ponad dwa razy mniej, niż przed wykluczeniem tzw. przesłanki eugenicznej.
Choć żadne przepisy dotyczące liberalizacji prawa aborcyjnego nie zostały uchwalone, to władza próbuje innymi ścieżkami ułatwić przerywanie ciąży. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar w kwietniu powołał zespół prokuratorów, który miał opracować wskazówki do prowadzenia spraw dotyczących odmowy dokonania aborcji. W lipcu przekazał projekt wytycznych do zaopiniowania.
Oprócz tego w czerwcu Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, zgodnie z którym szpital odmawiający pacjentce legalnego zabiegu przerywania ciąży może zostać ukarany. Wytyczne w tej kwestii wydał też Rzecznik Praw Pacjenta. W czerwcu ukarano Pabianickie Centrum Medyczne karą 550 tys. zł za odmowę aborcji.
Czytaj więcej:
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"