Trwa ładowanie...
d4dpf3q

Laptopy wykrywają trzęsienia ziemi?

Urządzenie zabezpieczające twardy dysk
laptopa przed uszkodzeniem może ostrzegać przed trzęsieniami
ziemi. Nowe zastosowanie urządzenia znaleźli naukowcy z
amerykańskich uczelni: Stanford University i University of
California Riverside.

d4dpf3q
d4dpf3q

Chodzi o specjalny czujnik, który został zaprojektowany z myślą o redukcji mechanicznych uszkodzeń twardych dysków w laptopach. Czujnik o nazwie akcelerometr potrafi wykryć, że laptop spada na ziemię i zanim nastąpi uderzenie przesyła do twardego dysku informację o zagrożeniu. Wtedy dysk się wyłącza co zmniejsza ryzyko uszkodzenia powierzchni, na której zapisane są dane.

Akcelerometr potrafi wykryć nagły, silny ruch, właśnie taki, jak przy strąceniu komputera ze stołu - wyjaśnia geofizyk ze Stanford University prof. Jesse Lawrence.

Właśnie taką funkcję akcelerometru wykorzystali naukowcy w eksperymentalnym systemie monitorowania trzęsień ziemi. Połączyli laptopy w sieć i napisali specjalny program, który analizuje informacje o drganiach wykrytych przez czujniki. Pierwszy sukces zanotowali miesiąc temu, kiedy sieć monitoringu wykryła drgania w Los Angeles.

Na razie w sieci sprzężone są tylko trzy laptopy. Zdaniem prof. Lawrenca ważne jest, aby było ich jak najwięcej. Kiedy komputerów jest mało, nie są w stanie odróżnić czy doszło do trzęsienia ziemi, czy też właściciele potrącili je przypadkowo w tym samym czasie - tłumaczy naukowiec.

Im więcej jest komputerów tym dokładniej można określić w jakiej odległości dochodzi do wstrząsów, jaką mają one siłę i jaki może być prawdopodobny rozwój sytuacji.

d4dpf3q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dpf3q
Więcej tematów