Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu prawie jak warszawski "Kopernik"
W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym otwarto centrum nauki dla dzieci, gdzie najmłodsi poprzez zabawę mogą zobaczyć i poznać fascynujący świat fizyki, chemii, biologii, robotyki i innych dziedzin.
Warszawskie Centrum Nauki Kopernik od lat bije rekordy popularności, a wizyta w nim to wielka frajda zwłaszcza dla dzieci, dla których możliwość samodzielnego przeprowadzania rożnych eksperymentów pokazujących zjawiska fizyczne czy chemiczne to wspaniała zabawa.
Poznań doczekał się podobnego miejsca, chociaż nie tak wielkiego i rozbudowanego. W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Rubież 46 właśnie otwarto Laboratorium Wyobraźni – pierwsze w Wielkopolsce centrum nauki.
- To niezwykłe miejsce, w którym zwiedzający mogą odkryć w sobie pasję i chęć do nauki. W sposób przyjazny, jasny, na przykładach i przez własnoręcznie wykonywane eksperymenty dzieci uczą się na czym polegają zasady rządzące światem. Poprzez zabawę odkrywają tajniki nauk ścisłych, takich jak chemia, fizyka czy biologia – informuje Anna Ciamciak, rzecznik prasowy Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Centrum składa się z trzech wydzielonych stref: Wystawy, Experymentarium i Planetarium. W każdej z nich na dzieci czekają atrakcje i zabawy pozwalające poznać otaczający je świat i występujące w nim zjawiska.
Wystawa to interaktywna nauka poprzez zabawę wśród eksponatów prezentujących zjawiska z takich dziedzin nauki jak hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm itp. Stanowiska multimedialne wprowadzają odkrywców w niezwykły świat biologii i fizyki. Interaktywny stół umożliwia zbadanie wieku drzew oraz fauny i flory pod powierzchnią ziemi, a specjalny totem prezentuje działanie akceleratora jonów węglowych, wykorzystywanego w badaniach wieku próbek organicznych metodą węgla 14C.
Z kolei wystawa interaktywna w tzw. ciemni pokazuje także zjawiska związane ze światłem. Można tu zobaczyć i przetestować zasady działania aparatu fotograficznego, bieg promieni przechodzących przez pryzmat, nakładanie barw czy lustro fenickie.
Największe zainteresowaniem z pewnością będzie budzić Experymentarium, gdzie mali naukowcy pod nadzorem swoich starszych i bardziej doświadczonych odpowiedników mogą samodzielnie przeprowadzać różne eksperymenty z takich dziedzin jak fizyka, chemia, biologia, czy robotyka.
Trzecia strefa, czyli Planetarium to miejsce, gdzie można obejrzeć pokazy o różnego rodzaju tematyce - od początków życia na Ziemi przez Układ Słoneczny po galaktyki i podróże w kosmos. Pokazy są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Każdemu z nich towarzyszy komentarz profesjonalnego astronoma.
Laboratorium Wyobraźni jest czynne 7 dni w tygodniu, ale godziny zwiedzania zależą od rezerwacji oraz liczby grup, dlatego przed przyjazdem konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 735 981 666. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.wyobraznia.ppnt.poznan.pl.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .