Trwa ładowanie...

La Niña zastąpi "chłopczyka". Na całym świecie mogą wystąpić anomalie pogodowe

Jak informują eksperci, już niebawem panujące od miesięcy zjawisko El Niño zostanie zastąpione przez inne - La Niñę. Zmiana ta będzie mieć wpływ na pogodę i warunki atmosferyczne panujące na całym globie. Czym jest La Niña i jakie anomalie może powodować?

La Nina zmieni pogodę na Ziemi. Eksperci wskazali terminLa Nina zmieni pogodę na Ziemi. Eksperci wskazali terminŹródło: Pixabay, cpc.ncep.noaa.gov
dtakl6d
dtakl6d

Na pogodę na Ziemi od wielu miesięcy wpływa El Niño ("chłopiec"/"dzieciątko"). To zjawisko pogodowe oraz oceaniczne, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wód Pacyfiku. Według najnowszych prognoz, zjawisko to już za kilka miesięcy ma zostać zastąpione przez La Niñę ("dziewczynkę"). Ta natomiast może spowodować występowanie gwałtownych i silnych anomalii pogodowych.

La Niña 2024. Eksperci wskazali termin

El Niño, którego konsekwencją było między innymi rekordowo ciepłe lato 2023, dobiega końca. Jak informują synoptycy, już w lecie 2024 jego miejsce ma zająć La Niña. Zjawisko to ma wpływać na pogodę co najmniej do następnej zimy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warunki w Tatrach. "Bardziej to przypomina wiosnę niż zimę"

Jak wynika z danych NOAA (Narodowej Służby Pogodowej USA), temperatura wód powierzchniowych Pacyfiku systematycznie spada. Zjawisko to jest obserwowane "za sprawą zimnego Prądu Peruwiańskiego w równikowym pasie od wybrzeża Ekwadoru przez Wyspy Galapagos na zachód" - przekazuje natomiast Twoja Pogoda, wskazując, że temperatura wody w tych miejscach względem normy może docelowo obniżyć nawet o 5 stopni. Oznacza to, że La Niña może okazać się bardzo silna, znacznie wpływając na pogodę na świecie.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.

dtakl6d

La Niña i anomalie pogodowe. To może wydarzyć się w najbliższych miesiącach

Ochładzanie się wód Pacyfiku będzie miało bezpośredni wpływ na pogodę na całej kuli ziemskiej. Skutki dotychczasowych La Niña w wielu regionach były katastrofalne. Zdaniem synoptyków zjawisko to może m.in. wywołać silne ulewy oraz powodzie w Indiach, Indonezji, a także w rejonie Morza Karaibskiego i w południowo-wschodniej części Australii. Z drugiej strony, w równikowej strefie środkowego Pacyfiku, w Urugwaju, na wschodzie Argentyny oraz w Brazylii mogą wystąpić silne susze.

Ponadto w części regionów odczuwalne będą fale upałów - m.in. na Nowej Zelandii, w Papui-Nowej Gwinei oraz Australii, a także wyjątkowo niskie temperatury. Te mogą wystąpić w południowej i południowo-wschodniej części Azji, zachodniej Afryce oraz u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych.

Źródło: NOAA, Twoja Pogoda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dtakl6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtakl6d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj