L4 na żądanie? Polacy na tak, ale nie mają złudzeń

Grypa i choroby wirusowe nie dają zapomnieć o sobie. W związku z dużą zachorowalnością pojawiła się propozycja wprowadzenia zwolnienia na żądanie, bez konieczności wizyty lekarskiej. Wirtualna Polska w sondażu zapytała Polaków o to, czy podoba im się taki pomysł.

L4 na żądanie? Polacy na tak, ale nie mają złudzeń
L4 na żądanie? Polacy na tak, ale nie mają złudzeń
Źródło zdjęć: © WP | ARKADIUSZ ZIOLEK

06.01.2023 | aktual.: 06.01.2023 11:31

W tej sprawie oddaliśmy głos Polkom i Polakom. W sondażu zrealizowanym przez panel badawczy Ariadna dla WP zapytaliśmy ankietowanych, czy popierają pomysł wprowadzenia do Kodeksu pracy przepisu o zwolnieniu lekarskim na żądanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Większość osób biorących udział w badaniu była pozytywnie nastawiona do pomysłu prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. 58 proc. respondentów stwierdziło, że byłoby to dobre rozwiązanie. Z czego 26 proc. wskazało odpowiedź "zdecydowanie tak".

Zwolnienie na żądanie? Najnowszy sondaż WP
Zwolnienie na żądanie? Najnowszy sondaż WP© WP | Ariadna

Przeciwko pomysłowi opowiedziało się 24 proc. ankietowanych. W tym 11 proc. "zdecydowanie" nie poparło idei wprowadzenia L4 na żądanie.

Blisko co piąty badany nie miał zdania na ten temat.

Co ciekawe, kobiety i mężczyźni w równym stopniu poparli pomysł dotyczący zwolnień lekarskich. Opowiedziało się za nim 56 proc. mężczyzn i 59 proc. kobiet.

Polacy bez złudzeń

Jednocześnie ankietowani ocenili, że wprowadzenie nowego przepisu mogłoby skutkować jego nadużywaniem przez pracowników. Stwierdziło tak 59 proc. respondentów, z czego 28 proc. wskazało odpowiedź "zdecydowanie tak".

Blisko co piąty ankietowany był przeciwnego zdania. Spośród biorących udział w badaniu 15 proc. uważało, że przepis raczej nie byłby nadużywany. Tylko 3 proc. respondentów odpowiedziało, że wprowadzenie L4 na żądanie zdecydowanie nie prowadziłoby do nadużyć.

Zwolnienie na żądanie? Najnowszy sondaż WP
Zwolnienie na żądanie? Najnowszy sondaż WP© WP | Ariadna

22 proc. respondentów nie potrafiło odpowiedzieć na postawione pytanie.

Wynik badania przedstawia mężczyzn jako tych, którzy częściej przewidują nadużywanie proponowanego przepisu - taką odpowiedź wskazało 62 proc. W przypadku kobiet wynik był niższy o 5 punktów procentowych.

Pomysł już wywołał kontrowersje

Przy okazji sezonu grypowego pojawił się postulat prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego, który zaproponował wprowadzenie w Polsce możliwości brania kilkudniowego L4 na żądanie, bez wizyty lub teleporady.

- Powinniśmy natychmiast rozpocząć dyskusję o zwolnieniach lekarskich i o tym, żeby część pacjentów, która nie musi widzieć lekarza, mogła z takiego zwolnienia skorzystać bez wizyty czy bez teleporady - stwierdził na antenie RMF FM.

Jego zdaniem, mogłoby to zapobiec sytuacjom, gdy podczas epidemii czy wzmożonej zachorowalności, ludzie czekają kilka dni na przyjęcie przez lekarza i wystawienie zwolnienia.

Jak dodał, zwolnienie lekarskie od ręki w Polsce można byłoby wziąć na kilka-kilkanaście dni w roku. - Ale byłoby najwyżej trzy-czterodniowe. W pozostałych przypadkach pracownika musiałby zobaczyć lekarz, który podejmowałby decyzję o wydłużeniu L4 - zastrzegł.

Pomysł ten nie przypadł do gustu rzecznikowi resortu zdrowia Wojciechowi Andrusiewiczowi, który stwierdził, że Jankowski "powinien skupić się na tym, jak pomóc pacjentowi, a nie jak odstręczyć pacjenta od lekarza". - Dziś, gdy mamy leki przeciw grypie, dostępne na receptę, żadnym rozwiązaniem nie jest uciekanie się do wystawiania zwolnień poza systemem wizyty lekarskiej - tłumaczył w radiu RMF FM.

Badanie dla Wirtualnej Polski przeprowadził Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 30.12.2022 r. - 2.01.2023 r. metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1025 osób w wieku od 18 lat wzwyż.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Czytaj też:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (426)