Trwa ładowanie...

Kuźnica. Szturm na granicę. Rodzice w pośpiechu zabierają dzieci ze szkoły

Po próbie siłowego przejścia granicy w Kuźnicy rodzice dzieci uczących się w pobliskiej szkole postanowili wcześniej odebrać swoje pociechy. Nauka skończyła się około godz. 13. Trwają uzgodnienia, czy zajęcia będą wznowione w kolejnym dniu. - Boimy się i musimy zadbać o bezpieczeństwo dzieci - powiedziała WP Bogusława Januszkiewcz, dyrektorka miejscowej szkoły.

Kuźnica. Na granicy trwają starcia polskich służb z migrantami próbującymi przedostać się do Polski. Z obawy przed rozruchami rodzice zabrali dzieci z pobliskiej szkoły Kuźnica. Na granicy trwają starcia polskich służb z migrantami próbującymi przedostać się do Polski. Z obawy przed rozruchami rodzice zabrali dzieci z pobliskiej szkoły Źródło: Twitter.com, fot: Ministerstwo Obrony Narodowej
dtz08nv
dtz08nv

- Dla nas to jest szok, co się tutaj dzieje. Śmigłowce latają nad naszymi głowami, oglądam nagrania z granicy w telewizji. Cała Polska powinna się o nas martwić. Boimy się, co będzie dalej - relacjonuje w rozmowie z WP Bogusława Januszkiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Kuźnicy.

- Jestem w kontakcie ze służbami i wójtem. Musimy zadbać o bezpieczeństwo. Możliwe, że w kolejnych dniach zajęcia zostaną odwołane. Czekam na decyzję kuratorium. Szkoła znajduje się 400 metrów od granicy i miejsca, gdzie stoi policja i wojsko - dodaje zmartwiona.

Kuźnica. Kryzys na granicy. Rodzice pełni obaw

W poniedziałek, gdy media zaczęły informować o szturmie na polską granicę, część rodziców przyjechała do szkoły, aby wcześniej zabrać swoje dzieci. Według dyrektorki to z obawy przed rozruchami na granicy.

Kuźnica. Pierwsza próba sforsowania granicy przez migrantów. Do zrobiecia wyrwy w płocie użyto drągów Facebook.com
Kuźnica. Pierwsza próba sforsowania granicy przez migrantów. Do zrobiecia wyrwy w płocie użyto drągów Źródło: Facebook.com, fot: Halgord Omar Presse

Kilkusetosobowa grupa migrantów (mężczyźni, ale też kobiety i dzieci) próbowała sforsować płot na granicy Polski i Białorusi. Na zasieki rzucono kłody. Podczas próby przejścia tych umocnień polskie służby użyły gazu łzawiącego.

dtz08nv

Do strefy wydarzeń na południe od przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi zaczęły ściągać policyjne posiłki, ale nadal trwają tam próby aktywnego przekroczenia granicy. Niektórzy z mężczyzn z grupy migrantów mają sekatory, którymi przecinają zasieki. Policja i wojsko nadal spryskują ich w odpowiedzi gazem.

- Przejechało tu tyle służb mundurowych, że raczej powinni sobie poradzić. Wierzę, że sobie poradzą - komentował w poniedziałek rano Paweł Mikłasz, wójt gminy Kuźnica.

- Wszyscy tu śledzimy wydarzenia w telewizji i internecie. Co jakiś czas wychodzę na zewnątrz sprawdzić, co się dzieje, czy nie doszło już do przerwania granicy - mówią WP kobiety pracujące przy przejściu granicznym.

ZOBACZ TAKŻE: Niepokojące sondaże dla PiS. Jest komentarz wicerzecznika

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dtz08nv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtz08nv
Więcej tematów