Trwa ładowanie...

"Kurski na sterydach". PiS zadowolone z działań władz TVP, kroku w tył nie będzie

Z punktu widzenia PiS odejście Jacka Kurskiego niewiele zmieniło. TVP działa tak, jak partia rządząca sobie tego życzy. Łagodzenia przekazu nie będzie. Przeciwnie. Obecne kierownictwo TVP Info i "Wiadomości" ma być tego gwarantem. We wtorek, po pogrzebie syna posłanki Magdaleny Filiks, Telewizja Publiczna dała pokaz swoich możliwości.

PiS jest zadowolone z działań szefów TVP. Kroku w tył nie będziePiS jest zadowolone z działań szefów TVP. Kroku w tył nie będzieŹródło: FORUM, fot: TVP
d3wlz2n
d3wlz2n

- Telewizja publiczna jest dziś jedynym, głównym przekaźnikiem prawdy - orzekł bez mrugnięcia okiem z mównicy sejmowej Marek Suski z PiS. W tym czasie trwała debata nad obywatelskim projektem dotyczącym likwidacji TVP Info, który w pierwszym czytaniu został odrzucony przez Sejm.

Słowa wiceszefa klubu parlamentarnego PiS oznaczają, że partia rządząca będzie bronić TVP niezależnie od tego, jak daleko jej pracownicy będą przekraczać granice w politycznym przekazie. A z punktu widzenia PiS - co pokazały lata doświadczeń - im ostrzej, tym lepiej.

- Nie będzie odpuszczania, a i sami dziennikarze TVP mają prawo bronić się przed atakami totalnej opozycji i jej mediów - mówi polityk zbliżony do władz PiS.

d3wlz2n

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prof. Rychard o narracji TVP: rzecz skandaliczna

Oręż i gwarant

Oficjalnie dla przedstawicieli formacji Jarosława Kaczyńskiego TVP jest wzorem obiektywizmu i gwarantem pluralizmu w debacie publicznej. Nieoficjalnie jest kolejnym ośrodkiem władzy, całkowicie podporządkowanym woli centrali PiS przy Nowogrodzkiej. - Platformę to boli? Ma boleć - nie kryje jeden z rozmówców z PiS.

Nieco mniej dosadnie o roli TVP mówi rzecznik partii rządzącej. - Media publiczne oczywiście są niewygodne dla PO, ponieważ pokazują wiele niedociągnięć, mankamentów oraz obłudę w ich środowisku. Dotyczy to zarówno działań, które PO podejmowała, kiedy rządziła, jak i dziś, kiedy jest w opozycji - przekonywał poseł Rafał Bochenek w "Sygnałach Dnia".

Blokada i nadzór

Telewizja publiczna ma być jednym z najważniejszych oręży PiS w walce z opozycją, a szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski ma być gwarantem realizacji tego zadania. - Świetnie sprawdza się w tym, co robi. To Kurski na sterydach - mówią nam politycy PiS.

d3wlz2n

W partii rządzącej nikt za byłym prezesem TVP nie tęskni. - Jacek sprawdza się u Amerykanów, a Jarek sprawdza się w telewizji. Wszyscy zadowoleni - uśmiecha się jeden z działaczy, gdy pytamy o Kurskiego i Olechowskiego.

Rozmówca zbliżony do TVP dodaje: - "Kura" bywał nieprzewidywalny i sprawiał problemy, choćby prezydentowi. A Jarek działa bardziej rozsądnie. Nie konfliktuje się z nikim z obozu władzy.

Do niedawna byli nierozerwalni. Działali w tandemie. Kurski z poziomu Woronicza, Olechowski - z budynku przy Placu Powstańców w Warszawie. To tam siedzibę ma TVP Info i stamtąd nadawane są "Wiadomości".

To tu wreszcie znajduje się Telewizyjna Agencja Informacyjna, którą kieruje Olechowski. - TAI kreuje przekaz, jaki ma obowiązywać na wszystkich antenach telewizji publicznej - tłumaczą osoby związane z telewizją.

d3wlz2n

Jedna z nich opowiada: - Jarek ma tu wpływy nieporównywalnie większe niż prezes TVP. To on rządzi, a nie "Matysz" [Mateusz Matyszkowicz - przyp. red.]. To on decyduje, co jest na antenie TVP Info, on wymyśla i akceptuje tematy z kolegiów "Wiadomości". Miał być gwarantem tego, że przekaz telewizji po odejściu Kurskiego się nie zmieni. I sprawdził się.

Pełna kontrola i grillowanie

Rozmówcy z TVP wskazują też, że jednym z dowodów na to, jak mocną pozycję ma Olechowski, jest fakt, iż udało mu się bez problemu zablokować wskazanego przez Matyszkowicza kandydata na zastępcę szefa TAI, który miał zyskać dostęp do nadzoru nad TVP Info i "Wiadomościami". - Nic z tego, temat został ucięty - słyszymy.

Duża władza oznacza jednak dużą odpowiedzialność. To między innymi dlatego, że Olechowski ma pełnię władzy nad przekazem informacyjnym TVP, spada na niego całe odium w kontekście kontrowersji wokół tragedii syna posłanki Platformy Obywatelskiej.

d3wlz2n

- O "Matyszu" nikt w tej sytuacji nie mówi. Grillują tylko Jarka. Dla prezesa TVP to wygodna sytuacja - słyszymy od ludzi z telewizji.

Nasi rozmówcy podkreślają też, że szef TAI wiedział, na co się pisze. Nawet osoby bliskie obozowi władzy przyznawały w nieoficjalnych rozmowach, że "w TVP odpięli wrotki" i nie cofają się przed niczym. Niektórzy twierdzili, że "to normalne, bo ci ludzie też mają prawo się bronić przed atakiem opozycji", inni przyznawali, że "za daleko to poszło" i "trzeba stonować emocje".Faktem jest, że tuż po pogrzebie syna posłanki Magdaleny Filiks telewizja publiczna podjęła decyzję, by na antenie wprost oskarżać polityków PO o śmierć dziecka, które było ofiarą pedofila. Nie stałoby się to jednak bez zgody partii rządzącej, która musiała zaakceptować kierunek obrany przez TVP.


Ogólnopolskie media - oprócz mediów braci Karnowskich czy Tomasza Sakiewicza - zgodnie potępiły przekaz TVP. Dziennikarze kilkudziesięciu redakcji zaapelowali, by nie przyjmować zaproszeń do telewizji publicznej i Radia Szczecin.

Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Gdzie szukać pomocy? WP
Gdzie szukać pomocy? Źródło: WP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3wlz2n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wlz2n
Więcej tematów