Kulisy rozmów w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej. Rządowe "puzzle" układają się w całość

Rozmowy na szczycie w siedzibie centrali PiS na Nowogrodzkiej. Główny temat narady kierownictwa partii Jarosława Kaczyńskiego z udziałem Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobro to kształt przyszłego rządu. - Większość nazwisk przyszłych ministrów jest już ustalona - twierdzą nasze źródła. Rada Koalicyjna Zjednoczonej Prawicy udzieliła Mateuszowi Morawieckiemu rekomendacji na stanowisko premiera.

Kulisy rozmów w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej. Rządowe "puzzle" układają się w całość
Źródło zdjęć: © East News | Stefan Maszewski/Reporter
Michał Wróblewski

Najważniejsi politycy Zjednoczonej Prawicy przyjechali do biura prezesa PiS w środę po południu. Wcześniej Jarosław Kaczyński spotkał się z prezesem Narodowego Banku Polskiego Adamem Glapińskim.

Jak twierdzą nasze źródła, inaczej niż w przypadku poprzednich spotkań, gdy omawiano głównie kwestie programowe (o takich "nocnych naradach" szczegółowo pisaliśmy w WP), tym razem skupiano się na personaliach. Czyli na tym, kto wejdzie do nowego rządu. I w jakiej formule.

Układanki są o tyle skomplikowane - mimo że, zdradzają nasi informatorzy, rozmowy przebiegają "spokojnie" - iż dojdzie do istotnych zmian strukturalnych w Radzie Ministrów. Część resortów przejmie kompetencje innych, niektóre zostaną połączone w pewnych istotnych segmentach. Powróci też resort skarbu, choć w nowej formie (szeroko piszemy o tym tutaj). Struktura rządu została ustalona na środowym spotkaniu. A Rada Koalicyjna Zjednoczonej Prawicy udzieliła Mateuszowi Morawieckiemu rekomendacji na stanowisko premiera.

Na agendzie pojawiają się nazwiska nowych wiceministrów. Poruszono także sprawę szefa NIK Mariana Banasia, dyskutowano o protestach wyborczych ws. Senatu.

- To jedna z ostatnich tur rozmów dotyczących rządowych puzzli - twierdzą nasi rozmówcy.

Rząd na pierwszym posiedzeniu

Kiedy poznamy skład nowego rządu? Tu odpowiedź nie jest jeszcze jednoznaczna. Nam udało się ustalić, że dojdzie do tego za około dwa tygodnie.

- Są duże szanse - tak na pytanie Wirtualnej Polski o to, czy na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji poznamy skład rządu Mateusza Morawieckiego, odpowiada zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.

Sejm i Senat zbiorą się 12-14 listopada. Wówczas - mówi nam Fogiel - może dojść do udzielenia wotum zaufania nowej Radzie Ministrów. - Ale nie przesądzałbym jeszcze tego, trwają ostatnie uzgodnienia - ujawnia poseł-elekt, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego i dyrektor jego biura.

Superresort Kamińskiego odłożony w czasie?

Politycy Zjednoczonej Prawicy - regularni bywalcy na Nowogrodzkiej - jak mantrę powtarzają: - To będzie rząd kontynuacji, z korektami, ale bez rewolucyjnych zmian.

Na Nowogrodzkiej - jak ustaliliśmy - trwa uzgadnianie kto - w miejsce Jacka Sasina, który będzie szefem nowego resortu gospodarczego - zostanie przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Ustalono już, że tekę ministra otrzyma prof. Waldemar Paruch, szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych.

A co z utworzeniem "superresortu" - Ministerstwa "Bezpieczeństwa Narodowego" - które miałoby powstać w miejsce Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji? O takim scenariuszu pisały niedawno tabloidy, a za nimi inne portale i gazety. - Czytałem takie doniesienia, ale pozostają one wyłącznie w sferze medialnej - mówi nam Radosław Fogiel.

Pełnomocnik wyborczy PiS Krzysztof Sobolewski zapewniał kilka dni temu: - Nie ma takiego projektu.

PiS przed wyborami parlamentarnymi nie zapowiadało utworzenia nowego ministerstwa. W programie wyborczym podkreśliło jedynie, że "utrwaleniu w organizacji" ulegnie urząd ministra ds. służb specjalnych, którym jest obecnie Mariusz Kamiński, jednocześnie szef MSWiA.

Obraz
© East News | East News

Resort o nazwie "Ministerstwo Bezpieczeństwo Narodowego" - wbrew temu, co pisały media - w najbliższym czasie jednak ma nie powstać. Tak usłyszeliśmy od wysoko postawionych urzędników w MSWiA. Niewykluczone jednak, że stanie się to w ciągu najbliższej kadencji.

O zbliżonym pomyśle Zjednoczonej Prawicy informował trzy lata temu "Nasz Dziennik". "Nowy resort bezpieczeństwa narodowego ma skonsolidować polskie służby specjalne, cywilne i wojskowe. (...) Zdaniem PiS, muszą one czuć istnienie silnego politycznego nadzoru" - napisała wtedy gazeta.

Kolejne dyskusje o rządzie w najbliższych dniach.

Michał Wróblewski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (222)