Trwa ładowanie...

Kukiz: projekt zniesienia immunitetu to nasza propozycja

Złożony przez PiS projekt zniesienia immunitetu formalnego były tematem moich rozmów z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. To nasza propozycja z 2015 roku - ocenił lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz.

Kukiz: projekt zniesienia immunitetu to nasza propozycjaŹródło: PAP, fot: Pawe� Supernak
d49hvdi
d49hvdi

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w środę projekty zmiany m.in. konstytucji, które mają ograniczyć immunitet zarówno parlamentarzystów, jak i sędziów. Ponadto PiS złożył projekt ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zniesiony zostanie immunitet formalny, a pozostawiony będzie wyłącznie immunitet materialny.

Kukiz: bardzo mocno naciskałem na PiS

Kukiz w rozmowie z PAP podkreślał, że propozycja zniesienia immunitetu formalnego była częścią programu jego formacji z 2015 r. - Wcześniej wielokrotnie o tym z prezesem Jarosławem Kaczyńskim rozmawiałem - powiedział. - Dziwię się, że PiS i sam prezes nie wspominają o tym, że jest to rzecz, o którą; podobnie jak kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych; bardzo mocno naciskałem na PiS - dodał.

Zgodnie z konstytucją, immunitet formalny chroni posła lub senatora przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające z wykonywania mandatu i rozciąga się na całe postępowanie karne.

d49hvdi

Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego (np. wystąpienia w parlamencie, sposób głosowania, zgłaszane inicjatywy ustawodawcze) - ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (przy pełnej frekwencji jest to 307 głosów) oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

"Kaczyński buduje IX RP". Ekspert o patologicznym obyczaju w PiS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49hvdi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49hvdi
Więcej tematów