Będą zmiany w konstytucji? Jest ruch PiS
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekty zmian w konstytucji oraz w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące zniesienia immunitetu formalnego. - Jesteśmy przekonani, że posłowie opozycji również poprą ten projekt - powiedział szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.
- Według wszelkich badań opinii publicznej ponad 60 proc. obywateli jest za ograniczeniem immunitetu parlamentarnego i sędziowskiego. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa - przekazał w środę na konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Marek Ast.
Głos ws. przygotowywanych zmian w konstytucji zabrał też szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. - To wymagało rozmaitych konsultacji i uzgodnień, wielkiego wysiłku legislatorów. Projekt nie jest bardzo długi, ale ważny, nie codziennie się zmienia konstytucję. Jest jeszcze trochę czasu do wyborów, powinniśmy spokojnie zdążyć. W nowym roku zaczniemy energicznie w tym kierunku działać - zapewniał polityk.
- Jesteśmy przekonani, że posłowie opozycji również poprą ten projekt, bo oczywiste jest, że następuje pewne nadużycie tego instrumentu, jakim jest immunitet - mówił Ryszard Terlecki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Kaczyński o płaceniu gotówką. Jest komentarz ministra PiS
Kaczyński o immunitetach: na uszach staniemy, żeby to znieść
O zniesieniu immunitetów formalnych dla parlamentarzystów i sędziów mówił podczas kilku ostatnich weekendowych spotkań z mieszkańcami różnych miast prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Jego zdaniem, immunitet materialny musi zostać zachowany, bo nie może być tak, że poseł odpowiada karnie za to, jak głosuje, albo za to, co mówi z mównicy. Natomiast, jak mówił Kaczyński, immunitet nie powinien chronić w takich przypadkach, gdy np. poseł czy sędzia kradnie, czy po pijanemu jeździ samochodem.
- My tę sprawę postawimy jeszcze w tej kadencji, ale jesteśmy przekonani, że to nie przejdzie. Natomiast, jeżeli wygramy kolejne wybory, to na uszach staniemy, żeby to znieść, bo to jest horrendum - zadeklarował lider Zjednoczonej Prawicy na spotkaniu w Ełku.
Czym jest immunitet formalny?
Zgodnie z konstytucją, immunitet formalny chroni posła lub senatora przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające z wykonywania mandatu i rozciąga się na całe postępowanie karne.
Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego (np. wystąpienia w parlamencie, sposób głosowania, zgłaszane inicjatywy ustawodawcze) - ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.
Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (przy pełnej frekwencji jest to 307 głosów) oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Źródło: WP Wiadomości/PAP