Trwa ładowanie...
warszawa

Kukiz'15 szykuje się na wybory samorządowe. Prawybory w Warszawie?

Kukiz'15 zaczyna przygotowania do wyborów samorządowych. W formacji powstaje zespół, który ma się zająć startem w nich i wskazaniem kandydatów. W dużych miastach licznie startować mogą posłowie, a w małych Kukiz'15 chce szukać kandydatów niezależnych lub spośród dotychczasowych włodarzy.

Share
Kukiz'15 szykuje się na wybory samorządowe. Prawybory w Warszawie?
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
dbjapde

W Warszawie najbardziej startować chce Marek Jakubiak, biznesmen i poseł z okręgu podwarszawskiego, ale mieszkający w stolicy. - Piszę właśnie program dla Warszawy i przygotowuję się do wyborów, a jeśli decyzja będzie inna i nie ja będę kandydatem, to wtedy wszystko, co przygotowałem, przekazuję wskazanej osobie i wspieram ją potem w kampanii. Start w wyborach potraktowałbym jako godność. Chcę kandydować na prezydenta Warszawy, bo wiem, że dam radę. Do władzy jestem przyzwyczajony i ona mnie nie zaślepi - mówi WP Jakubiak.

Największe szanse na nominację, patrząc na sondaże i sądząc po rozmowach z politykami Kukiz'15, ma póki co Stanisław Tyszka. Wedle badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" w I turze mógłby liczyć na 10,6 proc. poparcia. Z kolei Piotr Liroy-Marzec - poseł z Kielc - też funkcjonuje na giełdzie nazwisk w Kukiz'15, ale ta kandydatura w samym klubie poselskim budzi pewne zdziwienie.

dbjapde

- Myślę, że można w Kukiz'15 przeprowadzić prawybory i w ten sposób demokratycznie wybrać kandydata na prezydenta Warszawy. My mamy przecież trzech mocnych kandydatów, a inne formacje muszą szukać jednego i to gdzieś po szafach - zaznacza Jakubiak.

W Prawie i Sprawiedliwości przymiarki do kandydatur już trwają. W Platformie Obywatelskiej od tygodni funkcjonuje zespół pod wodzą Tomasza Siemoniaka, który jako pełnomocnik ds. wyborów samorządowych ma przygotować partię do startu.

Kukiz'15 startuje z opóźnieniem, ale chce z przygotowaniami zdążyć przed jesienią - na wypadek, gdyby Sejm głosami PiS przyspieszył wybory samorządowe. - Jest obawa, że wybory mogą się odbyć już na jesieni 2017 r., ale średnio w to wierzymy. Jednak przed tym terminem - a więc już w wakacje - musimy mieć rozpoznanie, kogo gdzie najlepiej wystawić i mieć programy lokalne - mówi WP poseł Piotr Apel. W zespole samorządowym stowarzyszenia Kukiz'15 są m.in. posłowie Tomasz Jaskóła i Andrzej Maciejewski. - Sondaży raczej nie będziemy robić, bo nie mamy na to środków - słyszymy.

Politycy Kukiz'15 uchylają się pod odpowiedzi, kto i gdzie miałby kandydować na prezydentów wielkich miast, ale w samym stowarzyszeniu Kukiz'15 trwają przymiarki. - W średnich i małych miastach będziemy szukać kandydatów niezależnych oraz dobrych wójtów i burmistrzów, którzy sprawują te urzędy. Z kolei w dużych miastach nie wykluczamy, że na prezydentów będą startować posłowie - mówi Apel. A inny polityk Kukiz'15 dodaje, że w formacji rozpoznawalnością dysponują właśnie parlamentarzyści, więc to jest powód, aby uznać ich za naturalnych kandydatów. - Posłowie są znani. I tyle - słyszymy.

I tak na przykład do Lublina albo Puław przymierzany jest poseł Jakub Kulesza. A w Łodzi poważną kandydaturą jest Piotr Apel. - Nie wykluczam perspektywy, że będę się ubiegał o prezydenturę Łodzi. Teraz przygotowujemy program dla miasta - mówi WP.

dbjapde

Podziel się opinią

Share
dbjapde
dbjapde
Więcej tematów