Trwa ładowanie...
d1t9jy5
08-10-2006 13:25

Kuchciński: trudno mi wyobrazić sobie powrót Leppera do rządu

O rozmowach z Samoobroną z Andrzejem
Lepperem w rządzie raczej nie ma mowy - twierdzi szef klubu PiS
Marek Kuchciński. Według niego, nadal trwają też rozmowy w sprawie
koalicji m.in z Polskim Stronnictwem Ludowym i PiS liczy na
uzbieranie większości. W tej chwili mogę powiedzieć jedno: trudno mi sobie wyobrazić powrót pana Leppera do rządu- powiedział Kuchciński.

d1t9jy5
d1t9jy5

Kuchciński pytany o piątkowy apel liderów LPR i Samoobrony w sprawie powrotu do koalicji PiS-Samoobrona-LPR, odparł, że po analizie tego apelu przez kierownictwo klubu, "sprawa jest raczej nie do przyjęcia". Oczywiście decyzję w tej sprawie będzie podejmowało kierownictwo PiS - dodał.

W tej chwili mogę powiedzieć jedno: trudno mi sobie wyobrazić powrót pana Leppera do rządu. W związku z tym, prowadzimy prace, by utworzyć koalicję większościową, także w oparciu o przynajmniej część posłów Samoobrony, którzy albo są wewnątrz, albo wyjdą i utworzą nowy klub, by powstała koalicja większościowa. W tej chwili mogę powiedzieć - bez Andrzeja Leppera - powiedział Kuchciński dziennikarzom w Warszawie.

Są w Samoobronie politycy, z którymi rozmawiać nie będziemy, bo się do tego nie nadają. Generalnie większość posłów Samoobrony, to są posłowie, z którymi nam współpracowało się bardzo dobrze w Sejmie i stąd bardzo mocno popieramy utworzenie nowego klubu czy jego rozbudowę. Jeżeli i inni posłowie Samoobrony przyłączą się do wspierania koalicji większościowej, to jest nasz cel - powiedział Kuchciński.

Podkreśla, że jeżeli jego ugrupowaniu w ciągu najbliższych paru dni nie uda się stworzyć większości koalicyjnej, to najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest głosowanie za samorozwiązaniem Sejmu.

d1t9jy5

Powrotu do rządu Andrzeja Leppera nie wyobraża sobie także wiceszef klubu PiS Tadeusz Cymański. Wcześniejsze działania lidera Samoobrony miały charakter sabotażu i dywersji, i w takiej sytuacji powrót tego polityka to musi być proces, a nie jednorazowy akt - powiedział w niedzielnym programie "Kawa na ławę" w TVN. Zdaniem Cymańskiego, współpraca z klubem parlamentarnym Samoobrony, przez kilka miesięcy "układała się bardzo dobrze".

Według wiceszefa Samoobrony Krzysztofa Filipka, jeśli nie będzie możliwości stworzenia większości dla rządu z Samoobroną, jego ugrupowanie będzie głosowało za skróceniem kadencji Sejmu. Wprowadzimy wtedy dyscyplinę klubową. Jestem pewny, że posłowie, którzy są w klubie, są razem z nami, będą głosować tak, jaka będzie decyzja władz klubu - powiedział.

Kuchciński pytany przez dziennikarzy o zgłoszenie ewentualnego wniosku o wotum zaufania dla rządu odparł, że premier Kaczyński może się na to zdecydować, jeżeli PiS będzie mieć pewność, np. w poniedziałek, że jest większość koalicyjna. Ja bym nie wykluczał w tej chwili żadnego z wariantów - podkreślił.

Prezes PSL Waldemar Pawlak, pytany w TVN o ewentualną koalicję z PiS i LPR zapewnił, że jego partia podtrzymuje propozycję utworzenia "paktu dobrej woli". Jest parę pilnych spraw do załatwienia, którymi trzeba się zająć niezależnie od politycznych awantur i ostatnich kryteriów ulicznych - podkreślił szef ludowców.

d1t9jy5

Ewentualne wejście PSL do rządu nie gwarantuje jednak stabilnej większości dla koalicji. Taki gabinet mógłby liczyć na 223 głosy w Sejmie; w tym PiS - 154, LPR - 29, klub Ruch Ludowo-Narodowy (założony m.in. przez byłych posłów Samoobrony) - 15, PSL - 25. Do większości (minimum 231) brakowałoby 8 posłów.

Marszałek Sejmu Marek Jurek podtrzymał we wtorek zeszłotygodniowe ustalenia Konwentu Seniorów o wprowadzeniu do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu (10-13 października) wniosków o samorozwiązanie izby, autorstwa PO i SLD.

d1t9jy5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t9jy5
Więcej tematów