Księżna Kate i książę William w Muzeum Stuthoff
Para książęca Cambridge Kate i William w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof zwiedziła m.in. barak mieszkalny, krematorium i komorę gazową. Brytyjscy goście spotkali się także z pięcioma b. więźniami obozu.
18.07.2017 | aktual.: 18.07.2017 16:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zapraszamy na relację na żywo agencji Reutera.
Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Manfred Goldberg, Zigi Shipper (Brytyjczycy), a także Marek Dunin-Wąsowicz (żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej), Edward Anders i Maria Kowalska (uczestniczka Powstania Warszawskiego, sanitariuszka w pułku Baszta).
- Zdecydowanie było widać, że dotknęło ich to, co tu zobaczyli i usłyszeli - powiedział dziennikarzom po zakończeniu wizyty księcia i księżnej Cambridge dyrektor znajdującego się tu muzeum, Piotr Tarnowski. 86-letni Wiesław Anders z Warszawy przyznał, że jest szczęśliwy ze spotkania z parą książęcą. - Sympatyczni, bardzo ciepli, kontaktowi. To wspaniała para, zrobiła wielką reklamę dla swojego kraju. Pytali o nasze przeżycia, warunki bytowe, stosunki międzyludzkie. Ja jako 14-latek pracowałem dużo w ciężkich komandach. Poniewierka, głód, brud, tyfus, wszy, które prawie nas zjadały. Szerzył się tyfus. Powiedziałem księciu, że w obozie był stos całopalny, bo krematorium nie nadążyło palić zwłok, tak dużo ludzi umierało - powiedział Anders, który trafił do Stutthofu po upadku Powstania Warszawskiego.
Kilka dni temu wspomniana Maria Kowalska opowiedziała Magdalenie Drozdek swoją niezwykłą historię na łamach WP Kobieta.
Książę i księżna Cambridge, William i Catherine w drugim dniu pobytu w Polsce odwiedzą też Gdańsk. Książęca rodzina wraz z dwojgiem dzieci, prawie czteroletnim George’em i dwuletnią Charlotte, będzie w naszym kraju do środy.
W Gdańsku para książęca Cambridge zostanie powitana w Dworze Artusa przez prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Planowany jest spacer Williama i Kate przed dworem i wokół fontanny Neptuna. Stąd goście udadzą się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, nad którego budową patronat na początku lat 90. objął ojciec Williama, książę Walii Karol.
Tam odbędzie się spotkanie brytyjskich gości z zaproszonymi przez ambasadę Wielkiej Brytanii kilkudziesięcioma przedstawicielami świata sztuki, kultury i mediów.
Źródło: Reuters,PAP,WP