Książki znowu bez VAT-u
Zniesienie 22-procentowego VAT-u na druk książek i prasy to naprawienie krzywdy wyrządzonej polskim
drukarzom - stwierdził wiceprezes Polskiej Izby Książki (PIK) - Andrzej Rosner.
W czwartek Sejm przyjął ustawę znoszącą wprowadzony 1 stycznia tego roku 22-procentowy VAT na druk książek i prasy. Zgodnie z ustawą, zniesienie VAT-u ma dotyczyć zarówno tzw. czasopism specjalistycznych jak i pozostałych, objętych symbolami ISSN.
Ustawa czeka na podpis prezydenta.
Andrzej Nowakowski, prezes PIK, uznał, że uchwalenie ustawy to sukces trzech podstawowych izb gospodarczych na rynku wydawniczym - PIK-u, Izby Wydawców Prasy oraz Polskiej Izby Drukarzy - którym _ wspólnymi siłami udało się spełnić swoje zadanie_.
Poprzednią ustawę określił jako absurdalną. To był legislacyjny bubel - stwierdził. Przekazał także, że środowiska wydawców zastanawiają się, czy nie zaskarżyć skutków działania poprzedniej ustawy do sądu.
Na drodze legislacyjnej jest natomiast kolejna ustawa, która pozwoli na przywrócenie 0-procentowego VAT-u na prasę. Projekt trafił do Komisji Finansów Publicznych.
Rosner uznał, że na obowiązującej 7-procentowej stawce VAT na prasę cierpi przede wszystkim prasa lokalna, czyli - jak powiedział - fundament demokracji. Prasa ta, zdaniem Rosnera, nie utrzyma niezależności, jeśli nic się nie zmieni w sferze VAT. (mon)