Książki Olgi Tokarczuk. Literacka Nagroda Nobla dla autorki powieści "Bieguni" i "Księgi Jakubowe"
Olga Tokarczuk otrzymała literacką nagrodę Nobla. Książki publikowane przez pisarkę zyskały uznanie Akademii Szwedzkiej. Jury doceniło jej wyobraźnię skupioną wokół koncepcji człowieka osadzonego w czasie i narracyjny rozmach.
Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla w 2019 r. za 2018 r., debiutowała jako nastolatka w piśmie młodzieżowym "Na przełaj”. Wtedy podpisywała się pseudonimem Natasza Borodin. Na łamach periodyku opublikowała dwa utwory prozą: "Świąteczne zabijanie ryby" i "Moi przyjaciele".
Pierwsze lokalne sukcesy tegoroczna laureatka literackiej Nagrody Nobla osiągnęła na Wałbrzyskich Ścieżkach Literackich w latach 1988 i 1990. W 1989 r. wydała tom poetycki "Miasto w lustrach". Ale to "Podróż ludzi Księgi" z 1993 r. była książką bardzo pochlebnie ocenioną przez krytyków. Ta nowoczesna parabola podróżnicza otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Dwa lata później Olga Tokarczuk wydała "E.E.". Akcja książki jest osadzona we Wrocławiu. Jej bohaterką jest żyjąca na początku XX w. dziewczynka o tajemniczych zdolnościach parapsychicznych.
Książki Olgi Tokarczuk. Przychodzi przełom dla literackiej noblistki
Prawdziwy przełom przyniosła jednak powieść "Prawiek i inne czasy" wydana w 1996 r. "Tokarczuk ze skrawków realnej historii buduje mit, to jest historię przesiąkniętą ładem, gdzie wszystkie wydarzenia, także te tragiczne i złe, mają swoje uzasadnienie. Przestrzeń zorganizowana jest na podobieństwo mandali – koła wpisanego w kwadrat, będącego geometrycznym wyobrażeniem doskonałości i pełni" - napisał o książce historyk literatury i dziennikarz Jerzy Sosnowski.
Od tej pory książki Tokarczuk są uważnie śledzone. W 1998 r. tegoroczna laureatka literackiej Nagrody Nobla publikuje "Dom dzienny, dom nocny", który portal culture.pl uznał za najbardziej osobistą książkę pisarki.
W 2001 r. ukazuje się esej "Lalka i perła", który jest propozycją nowego odczytania najpopularniejszej powieści Bolesława Prusa. W 2006 Olga Tokarczuk wydaje powieść "Anna In w grobowcach świata". Ale to "Bieguni" opublikowani rok później przynoszą jej rozgłos.
"Bieguni" Olgi Tokarczuk. Literacka Nagroda Nobla coraz bliżej
To kolejna książka, w której noblistka mówi o sobie i o swoim widzeniu świata. Jej celem jest pokazanie fenomenu świata człowieka będącego w podróży. "Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy?" - pyta we wstępie do książki autorka.
W książce splatają się różnorodne opowieści. W 2008 "Bieguni" zostali nagrodzeni Nagrodą Literacką Nike, a w 10 lat później laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2019 r. zatryumfowała, otrzymując za nich razem z tłumaczem Międzynarodową Nagrodę Bookera.
W 2009 r. ukazuje się "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Powieść o serii mrocznych morderstw również zostaje nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Na jej postawie zostaje wyreżyserowany "Pokot" Agnieszki Holland i Kasi Adamik.
W 2012 r. Tokarczuk publikuje zbiór esejów "Moment Niedźwiedzia". Dwa lata później wychodzą "Księgi Jakubowe", które przynoszą jej kolejne wielkie sukcesy. Licząca 912 stron powieść historyczna była pisana przez 7 lat. To świat Rzeczypospolitej Obojga Narodów, którego głównym bohaterem jest żydowski mistyk Jakub Frank.
"Księgi Jakubowe". Akademia Szwedzka je wyróżniła w uzasadnieniu
To tę powieść Akademia Szwedzka nazwała opus magnum Olgi Tokarczuk. Sama pisarka przed premierą "Ksiąg Jakubowych" mówiła w rozmowie z Newsweekiem, że "powinniśmy wciąż opowiadać naszą historię, nie pozwalać jej zastygnąć, bo brak żywego kontaktu z własną przeszłością powoduje problemy z tożsamością".
Za "Księgi Jakubowe" Tokarczuk w 2015 r. ponownie otrzymała Nagrodę Literacką "Nike".
W 2017 r. pisarka wydała "Zgubioną duszę", a rok później "Opowiadania bizarne". W 2018 r. ukazała się również książka Olgi Tokarczuk pt. "Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa".
Źródło: ppibl.ibl.waw.pl, culture.pl
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl