Kim jest Olga Tokarczuk, która zdobyła literacką nagrodę Nobla? Sylwetka pisarki
Olga Tokarczuk, polska pisarka i poetka, otrzymała literacką nagrodę Nobla za 2018 r. Wyjątkowa nagroda została przyznana wielokrotnej laureatce prestiżowych konkursów literackich, która od lat z pasją zajmuje się działalnością kulturalną.
Ogłoszona laureatką literackiej nagrody Nobla za 2018 r. Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Jej rodzicami są nauczyciele Wanda Słabowska i Józef Tokarczuk. Dzieciństwo spędziła w we wsi Klenica pod Zieloną Górą.
Rodzina Tokarczuk podjęła decyzję o przeprowadzce do Kietrza w województwie opolskim. Tam tegoroczna laureatka nagrody Nobla rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida. Zadebiutowała w piśmie młodzieżowym "Na przełaj” pod pseudonimem Natasza Borodin. Na jego łamach opublikowała dwa utwory prozą: "Świąteczne zabijanie ryby" i "Moi przyjaciele".
Po maturze Olga Tokarczuk rozpoczęła studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Wybrała specjalizację kliniczną. Podjęła się również dodatkowej pracy jako wolontariuszka opiekująca się osobami chorymi psychicznie w szpitalu psychiatrycznym.
Olga Tokarczuk najpierw pracowała jako psychoterapeutka
Po studiach ukończonych w 1985 r. zatrudniła się jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Rok później urodziła syna Zbyszka. Po 4 latach pracy przeniosła się do Ośrodka Metodycznego w Wałbrzychu, gdzie do 1996 r. szkoliła nauczycieli.
Jednocześnie tegoroczna laureatka literackiego Nobla publikowała poezję, wydała poetycki tomik i rozpoczęła pracę nad swoją działalnością prozatorską. Zajmowała się także pisaniem recenzji, które były publikowane m.in. w "Życiu Warszawy” oraz "Ex Libris".
Jej działalność zaczęła być lokalnie doceniana. Pisarka otrzymała nagrody przyznawane na Wałbrzyskich Ścieżkach Literackich w latach 1988 i 1990. Wtedy Olga Tokarczuk wyjechała do Anglii. W 1993 wydała bardzo dobrze przyjętą przez krytykę powieść "Podróż ludzi Księgi".
Laureatka prestiżowych nagród. Olga Tokarczuk nie porzuciła pisania
W 1994 pisarka przeprowadziła się do wsi Krajanów i została członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1998 laureatka nagrody Nobla założyła z mężem Romanem Fingasem wydawnictwo Ruta. Rok później została członkiem Polskiego PEN Clubu.
Olga Tokarczuk zaczęła rozwijać inicjatywy kulturalne. Była pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, zaczęła prowadzić warsztaty prozatorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim i zajęcia z twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim.
Jej polityczne sympatie zaczęły być wyraźne, gdy dołączyła do zespołu "Krytyki Politycznej" i rozpoczęła współpracę z Partią Zieloni. Ekologiczny aktywizm był dla tegorocznej laureatki Nobla jedną z ważniejszych kwestii. Tokarczuk jest zdeklarowaną weganką.
Literacki Nobel wreszcie dla Olgi Tokarczuk
Kolejne teksty przynosiły jej coraz większą rozpoznawalność i prestiż. W 2010 została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwukrotnie zdobyła Nagrodę Nike: za książki "Bieguni" w 2008 r. i "Księgi Jakubowe" w 2015 r.
W 2018 r. razem z tłumaczem zdobyła nagrodę The Man Booker International Prize 2018 za angielski przekład książki "Bieguni". Od 2015 r. jest współgospodarzem Festiwalu Góry Literatury organizowanego w Nowej Rudzie.
Obecnie Olga Tokarczuk mieszka we Wrocławiu, ma również dom w Krajanowie. W czwartek 10 października została uhonorowana literacką nagrodą Nobla za rok 2018. Była jedną z faworytek bukmacherów oraz krytyków literackich.
Źródło: ppibl.ibl.waw.pl, culture.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl