Książka o tajnych dokumentach z Watykanu jest bestsellerem
Głośna książka włoskiego dziennikarza Gianluigiego Nuzziego "Jego Świątobliwość. Tajne dokumenty Benedykta XVI", która wywołała sensację i bezprecedensowy kryzys w Watykanie została sprzedana w 250 tysiącach egzemplarzy - poinformowano miesiąc po premierze.
W tomie tym ujawnione zostały poufne listy, jakie do papieża i jego najbliższych współpracowników napisali między innymi watykańscy dostojnicy skarżąc się na decyzje personalne, a także informując o przypadkach nieprawidłowości i korupcji za Spiżową Bramą.
Ponadto Nuzzi, który swoje podstawowe anonimowe watykańskie źródło przecieków przedstawił jako "Maria", opublikował notatki i pisemne zalecenia Benedykta XVI do kardynałów oraz listy hierarchów i osób związanych z włoskim Episkopatem do papieskiego sekretarza księdza Georga Gaensweina na temat intryg i spisków w kościelnej hierarchii. Pojawiają się zarzuty homoseksualizmu i prowadzenia szkalujących kampanii na tym tle.
Jest też przedruk listu dziennikarza telewizji RAI Bruno Vespy , który do listu do księdza Gaensweina ze świątecznymi życzeniami załączył czek na 10 tysięcy euro na działalność dobroczynną papieża , a także pytanie, kiedy może zostać przyjęty przez niego na audiencji.
Ponadto Nuzzi opublikował tajne notatki sporządzone przez zdymisjonowanego niedawno prezesa watykańskiego Banku IOR Ettore Gottiego Tedeschiego do sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone po poufnych rozmowach z ministrem finansów Włoch w rządzie Silvio Berlusconiego Giulio Tremontim na temat opodatkowania nieruchomości kościelnych.
Włoski dziennikarz zamieścił też notatki watykańskiej dyplomacji, wyraźnie zirytowanej ostrą reakcją kanclerz Niemiec Angeli Merkel na decyzję Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z biskupa lefebrysty Richarda Williamsona, nieprzejednanego negacjonisty.
Osobny rozdział w książce poświęcono sprawie księdza Tadeusza Rydzyka i stosunku Watykanu do niego. Ujawniony został list nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliore do watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone. W liście tym watykański dyplomata skrytykował polski MSZ za wystosowanie noty protestacyjnej do sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej po wypowiedzi dyrektora Radia Maryja o tym, że w Polsce panuje "totalitaryzm". Abp Migliore wyraził opinię, że "nawet Kuba ani Sudan nie pozwoliłyby sobie na wysłanie takiej noty".
Skandal związany z wyciekiem tajnych dokumentów i listów z Watykanu jest przedmiotem dochodzenia tamtejszej żandarmerii, która pod zarzutem ich kradzieży aresztowała w maju papieskiego kamerdynera Paolo Gabriele. Osobne postępowanie wyjaśniające okoliczności tej sprawy prowadzi komisja kardynałów, powołana przez Benedykta XVI.