PolskaKsiążę Wstydliwy na Małym Rynku

Książę Wstydliwy na Małym Rynku


Modernizacja Małego Rynku i budowa centrum recepcyjnego pod Wawelem to najważniejsze przedsięwzięcia planowane przez gminę w ramach obchodów 750-lecia lokacji Krakowa. Rada programowa jubileuszu kończy sporządzanie listy projektów, które mają być wcielone w życie w ciągu najbliższych dwóch lat.

Do końca września propozycje mają zostać zatwierdzone przez radę miasta. Z Małego Rynku ma zniknąć parking, w zamian pojawi się pomnik księcia Bolesława Wstydliwego - władcy, który lokował Kraków. Ma się tam również znaleźć fontanna, nawiązująca do historycznej studni. Zostanie umieszczona w osi krytego przejścia, łączącego Mały Rynek z placem Mariackim. Członkowie rady programowej mają nadzieję, że dzięki temu Mały Rynek odciąży nieco Rynek Główny, a miasto zyska nową przestrzeń do organizacji imprez kulturalnych.

Drugą sztandarową inwestycją ma być likwidacja parkingu dla autokarów pod Wawelem (zostanie tam tylko przystanek tur ystyczny) i budowa przy ul. Powiśle centrum recepcyjnego dla turystów. Znalazłoby się tam miejsce m.in. na punkt informacyjny i sprzedaży biletów na Wawel. - Ta część zakola Wisły jest w tej chwili ubogim krewnym pozostałej części otoczenia Wawelu - mówi prof. Czesław Dźwigaj z rady programowej.

Miasto królów polskich

To tylko dwa projekty z liczącej 13 punktów listy inwestycji. 8 z nich członkowie rady programowej traktują jako priorytetowe. Wśród nich jest m.in. pomysł postawienia na drogach wjazdowych do miasta wielojęzycznych tablic z napisem "Witaj w Krakowie - mieście królów polskich". W parku Strzeleckim zostanie odtworzona historyczna miejska strzelnica sportowa. Muzeum Narodowe dostanie prawdopodobnie pieniądze na modernizację Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. W posadzkę tej budowli, na skrzyżowaniu traktów, zostanie wmurowana tablica upamiętniająca lokację miasta. Dwa projekty mają zostać zrealizowane w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Pierwszy, przy współudziale Radia Kraków, to Muzeum Dźwięku - będą w nim eksponowane różne urządzenia do emisji i nagrywania dźwięku, będzie można tam również posłuchać nagrań głosów Ludwika Solskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Juliusza Osterwy.

Drugi to Muzeum Drukarstwa - ta inicjat ywa ma być z kolei realizowana z pomocą Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z Kapitułą Orderu Orła Białego Kruka. Trwała pamiątka Na liście projektów nie wspomniano o budowie hali wielofunkcyjnej - niemniej to przedsięwzięcie, o któr ym w Krakowie dyskutuje się od kilku lat, ma być swego rodzaju ukoronowaniem obchodów 750lecia lokacji Krakowa.

Członkowie rady programowej, a szczególnie zasiadający w niej radni miejscy nie ukrywają, że ta inwestycja szczególnie leży im na sercu. - Będzie ona trwałą pamiątką po jubileuszu - mówi Stanisław Handzlik (Platforma Obywatelska). - Chcielibyśmy, żeby zostało po nim coś więcej, niż niesmak, który wielu mieszkańców odczuwało po zakończeniu obchodów 2000 r., choć wydano na nie mnóstwo pieniędzy.

Anna Kajtoch

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)