Trwa ładowanie...
d3bf316

Ksiądz zaatakował z ambony: satanizm. "Przystanek Żory jest apolityczny"

Satanistyczna muzyka i przeciwieństwo kultury narodowej - tak duchowny z Żor na Śląsku krytykował podczas mszy lokalny festiwal muzyczny. Organizatorzy Przystanku Żory, który nawiązuje do imprezy Jurka Owsiaka, poczuli się obrażeni i zagrozili księdzu sądem.
Share
Przystanek Żory od trzech lat przyciąga mieszkańców i turystów
Przystanek Żory od trzech lat przyciąga mieszkańców i turystówŹródło: facebook.com/PrzystanekZory
d3bf316

Przystanek Żory organizowany jest od trzech lat. Kiedy słynny Festiwal Woodstock odbywał się w Żarach (później Owsiak przeniósł się do Kostrzyna) ludzie mylili oba miasta i często przyjeżdżali właśnie na Śląsk zamiast do miasteczka w Lubuskiem.

Zagubieni woodstockowicze dali impuls i tak powstał Przystanek Żory. W drugi weekend sierpnia - przy rockowej muzyce - bawiło się kilkanaście tysięcy osób. Nie wszystkim się to podoba.

Atak na organizatorów i uczestników imprezy przypuścił miejscowy ksiądz z parafii pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba - podaje dziennikzachodni.pl. Podczas niedzielnego kazania z ambony sugerował satanistyczne przesłanie muzyki granej na festiwalu i "opętanie diabłem".

d3bf316

Zobacz też: Ksiądz na Pol'and'Rock: Co sobotę na dyskotece jest więcej agresji niż tutaj

"Walka z polskimi przekonaniami"

Oburzeni parafianie relacjonują, że duchowny symbolu szatana doszukał się nawet w logo imprezy, chociaż "pacyfka" powszechnie uznawana jest za znak pokoju.

d3bf316

"Kultura, która tam jest prezentowana, nie jest naszą kulturą narodową, jest przeciwieństwem tej kultury" - śląski portal przytacza słowa księdza zapamiętane przez uczestników mszy. Padły też zarzuty o szerzenie narkomanii i alkoholizmu oraz o finansowanie imprezy z funduszy publicznych, które w ten sposób są "przeznaczone na walkę z naszymi przekonaniami".

Organizatorzy na krytykę z ambony zareagowali po kilku godzinach. "Festiwal Przystanek Żory nie jest ani religijny, ani antyreligijny, ani polityczny czy antypolityczny. Jest tam miejsce dla każdego, bez względu na wyznanie i orientacje polityczne" - napisali w liście otwartym.

Domysły i bezpodstawne zarzuty

Zaznaczyli, że mają nagrania ze słowami księdza i zagrozili mu sądem, jeśli nie przestanie szkalować imprezy. "Jeśli nadal słowa te będą szerzone, rozpoczniemy procedury prawne mające na celu ukrócić ten proceder, ponieważ cały wywód opiera się na domysłach, nie są cytowane żadne fakty i naruszane jest dobre imię Stowarzyszenia Przystanku Żory i osób reprezentujących to stowarzyszenie" - podkreślili organizatorzy festiwalu.

Przypomnieli też, że podczas Przystanku Żory odbyło się wiele akcji społecznych, m.in. licytacja zdjęć na rzecz żorskiego hospicjum, spotkania z osobami niepełnosprawnymi, sportowcami i artystami. Organizatorzy zauważyli też, że festiwal przyciąga całe rodziny i "nie jest ani religijny, ani antyreligijny, ani polityczny czy antypolityczny".

d3bf316

Po otrzymaniu listu duchowni z parafii pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba zmienili treść kazania na wieczornej mszy i zapowiedzieli spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Przystanek Żory.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3bf316

Podziel się opinią

Share
d3bf316
d3bf316
Więcej tematów