Trwa ładowanie...
d19k4o4

Ks. Henryk Jankowski pozbawiony zaszczytów w Gdańsku

Rada Miasta Gdańska odebrała pośmiertnie ks. Henrykowi Jankowskiemu honorowe obywatelstwo miasta. Pomnik oskarżanego o molestowanie dzieci księdza zostanie rozebrany, a skwer jego imienia będzie miał nową nazwę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przemawiała przed głosowaniem
Nowa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przemawiała przed głosowaniem (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
d19k4o4

- Mam wykształcenie prawnicze, bliska jest mi zasada domniemania niewinnosci, ale widząc poziom emocji, rozwiązanie może być zapewne tylko jedno - powiedziała przed głosowaniem ws. ks Jankowskiego nowa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Rada miasta podczas sesji zdecydowała o odebraniu kapelanowi "Solidarności" honorowego obywatelstwa miasta. Radni ustalli również, że wzbudzający kontrowersje pomnik księdza zostanie rozebrany. Skwer im. duchownego, na którym stanął monument, również zyska nową nazwę.

- To bolesna sprawa, także dla mnie jako matki. Zawsze trzeba stawać po stronie ofiar, ale tu nie mamy jednoznaczności. Prawodpodobnie nigdy nie poznamy prawdy. Ja nie mam narzędzi, by tę sprawę wyjaśnić - mówiła Dulkiewicz.

Za przyjęciem uchwały ws. rozbiórki pomnika byli politycy Koalicji Obywatelskiej i stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. Przeciwko 3 uchwałom głosował jeden radny. W żadnym z tych głosowań nie wzięli udziału radni PiS-u. Tu relacjonowaliśmy na bieżąco przebieg sesji.

d19k4o4

Radni głosowali nad pozbawieniem zaszczytów ks. Henryka Jankowskiego, który jest oskarżany o molestowanie seksualne nieletnich. Po kolejnych doniesieniach o czynach, których miał się dopuścić, nocą obalono jego pomnik w Gdańsku. Monument został przywrócony. Radni uznali, że sprawę należy rozwiązać przez głosowanie.

Zobacz także: Lech Wałęsa o wyborach w Gdańsku: klęska Brauna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d19k4o4

Podziel się opinią

Share
d19k4o4
d19k4o4