Ks. Boniecki przerywa milczenie
Zakazu wystąpień medialnych nie postrzegam w kategoriach tragedii, poniżenia czy zakneblowania - powiedział w sobotę ks. Adam Boniecki podczas rozmowy z Moniką Olejnik w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
- Jest taka teologiczna zasada, że jak Pan Bóg komuś daje jedną nogę krótszą, to drugą za to daje dłuższą - powiedział ks. Boniecki pytany "jak żyje się z kneblem". Dodał, że stara się tę sytuację traktować pogodnie.
W Bibliotece UW odbyła się promocja książki ks. Bonieckiego pt. "Lepiej palić fajkę, niż czarownice...". Przy tej okazji b. redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" rozmawiał z dziennikarką Moniką Olejnik.
W listopadzie prowincja księży marianów poleciła ks. Bonieckiemu ograniczenie wystąpień medialnych do "Tygodnika Powszechnego". Decyzja władz zakonu zbiegła się w czasie z wywiadem, jakiego udzielił on Olejnik w "Kropce nad i". Zwracał w nim uwagę m.in. na "niefortunność umieszczenia krzyża na sali sejmowej". Początkowo zakaz został wydany na miesiąc, jednak później został przedłużony na czas nieokreślony.
Odnosząc się w sobotę do tamtych wypowiedzi ks. Boniecki zaznaczył, że nie mógł powiedzieć, że krzyż musi wisieć w sejmie, bo nie mógłby potem spojrzeć w lustro. - Ponieważ nie uważam, że krzyż musi wisieć w sejmie, tak jak nie uważam, że absolutnie trzeba go usunąć z sejmu - dodał.
Z kolei w odpowiedzi na zadane z sali pytanie o to, kiedy zakaz może zostać zdjęty, ocenił, że jego przełożeni "są trochę zakładnikami własnej decyzji (...)". - Ale Boże Narodzenie to jest takie święto pojednania, w Nowy Rok wszystko zaczyna się od początku, 24 grudnia mam imieniny. Te perspektywy są bardzo szerokie i otwarte i nie należy tracić nadziei - powiedział ks. Boniecki.
Podczas spotkania był pytany m.in. o stosunek do kwestii związków partnerskich osób tej samej płci. W odpowiedzi podkreślił, że jest faktem, że takie związki są i jest daleki od ich potępiania, ale jest też oburzony, dotknięty i zasmucony, kiedy od Kościoła wymaga się, żeby uznał związki gejowskie i włączył w orbitę związków sakramentalnych. - Wymaganie tego od Kościoła jest postawą nietolerancyjną - ocenił.
Ks. Boniecki odniósł się też do głośnej w tym roku sprawy obecności kontrowersyjnego piosenkarza Adama "Nergala" Darskiego w programie rozrywkowym TVP. - Nergal, który robi show z diabłem, bo jak sam powiedział, diabeł dobrze się sprzedaje, nie jest satanistą, nie odprawia mszy, nie zabija dzieci, nie puszcza kwi, tylko odgrywa szatana, który moim zdaniem jest szatanem jasełkowym - powiedział.
Pytany, czy sam wierzy w istnienie szatana, ks. Boniecki powiedział, że co jakiś czas spotyka go "w bezinteresownej nienawiści w ludziach". - Jest coś szatańskiego, jakieś ślady szatana spotykamy, ale nie w jasełkach - dodał.
Zwrócił uwagę, że zespół Nergala "Behemoth" otrzymał nagrodę Fryderyka (w 2010 r.) i została mu ona wręczona w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie, przeciwko czemu nie protestował ani Episkopat, ani "prawdziwi katolicy".
Ks. Boniecki był również pytany o krytykę "Tygodnika Powszechnego", jaka znalazła się w opublikowanym przez przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika "Raporcie o stanie wiary w Polsce". B. naczelny "Tygodnika" powiedział, że abp Michalik ma od lat te pretensje i stawia zarzuty "Tygodnikowi Powszechnemu", którego nie czyta, a jako ideał obecności Kościoła w mediach, w swoim raporcie przedstawia Radio Maryja.
Z kolei w swojej najnowszej książce ks. Boniecki napisał o Radiu Maryja, że nie ma z nim dyskusji, a by został dopuszczony do głosu, musiałby publicznie wyrzec się "błędów personalnych". "Musiałbym wyrzec się przyjaźni z arcybiskupem Józefem Życińskim, Adamem Michnikiem czy Jarosławem Gowinem. Musiałbym ujawnić masońskie i żydowskie źródła inspiracji "Tygodnika", uznać niewinność abp. Wielgusa, a ojca dyrektora uznać za męża opatrznościowego, obdarzonego charyzmatem nieomylności w sprawach wiary, moralności i polityki" - brzmi fragment książki.
Pytany z kolei podczas spotkania w BUW o kwestie dotyczące aborcji, ks. Boniecki powiedział, że nie jest to "sprawa konfesyjna, religijna". - Jest pytanie, czy można pozbawiać życia człowieka w tym stadium istnienia. (...) Moje zdanie jest takie, że to jest zabijanie człowieka niewinnego, ponieważ do tej pory nikt nie udowodnił, że w jakimś innym momencie zaczyna się człowiek - powiedział.
Podkreślił jednak, że w debacie publicznej na ten temat chodzi o to, by być skutecznym, nie, żeby narzucić coś siłą na jedną kadencję sejmu, tylko, żeby stworzyć kulturę, która będzie chroniła to życie.