Trwa ładowanie...

Krzyż z Giewontu miał stanąć na Stadionie Narodowym. Kościelna fundacja odkrywa tajemnicę

To katolicka fundacja z Koszalina "SMS z Nieba" chciała pożyczyć od Tatrzańskiego Parku Narodowego krzyż z Giewontu. Konstrukcja miała zostać zdemontowana i przeniesiona na Stadion Narodowy w Warszawie. Dyrekcja TPN odmówiła jednak wypożyczenia krzyża.

Krzyż z Giewontu miał stanąć na Stadionie Narodowym. Kościelna fundacja odkrywa tajemnicęŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d4c240o
d4c240o

Pismo z pytaniem o możliwość wypożyczenia krzyża dotarło do TPN latem, ale odpowiedź przyrodników mogła być jedna. - Odmówiliśmy, uzasadniając to tym, że krzyż trzeba by wypożyczyć razem z Giewontem - mówił Szymon Ziobrowski, dyrektor parku.

Władze TPN nie chciały ujawnić, kto był wnioskodawcą. Nieoficjalnie było wiadomo, że chodzi o kościelną fundację. Spekulowano, że jej działacze chcieli przetransportować krzyż z Tatr na uroczystość obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Okazuje się jednak, że nie chodziło o imprezę patriotyczną. Na pomysł pożyczenia krzyża wpadli działacze katolickiej fundacji "SMS z Nieba" z siedzibą w Koszalinie. Fundacja 6 października organizuje na Stadionie Narodowym w Warszawie modlitewne spotkanie "Stadion Młodych".

"Prezent dla niepełnosprawnych"

O planach związanych z krzyżem w oświadczeniu napisał ks. Rafał Jarosiewicz, prezes fundacji. Podkreślił, że w imprezie w stolicy wezmą udział również młodzi ludzie z niepełnosprawnością ruchową.

"Dla nich marzenie o wspięciu się na szczyt Giewontu, symbolu Polski i Tatr, jest niemożliwe do zrealizowania ze względu na ich ograniczenia zdrowotne. Chcieliśmy umożliwić niepełnosprawnym przeżycie niezapomnianego doświadczenia, jakim jest dla wielu dotknięcie tego niezwykłego symbolu. Stąd pomysł sprawdzenia go do Warszawy - wyjaśnił ks. Jarosiewicz.

d4c240o

Dodał, że krzyż miał być "prezentem dla wszystkich niepełnosprawnych".

Od ponad dekady to zabytek

Krzyż został postawiony na Giewoncie w sierpniu 1901 r. na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa.

Konstrukcja ma 17,5 m wysokości (z tego 2,5 m znajduje się w skale), składa się z ok. 400 elementów o łącznej wadze niemal 2 t. Krzyż w 2007 r. został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP

d4c240o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c240o
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj