Trwa ładowanie...

Kryzys na granicy. Prawnicy nie dotarli do migrantów w Usnarzu Górnym

W poniedziałek Europejski Trybunał Praw Człowieka zobowiązał Polskę do tego, by umożliwiła kontakt z prawnikami migrantom na polsko-białoruskiej granicy. We wtorek na granicę ruszyło trzech adwokatów. Policja uniemożliwiła im kontakt z koczującymi na granicy Afgańczykami.

Share
Kryzys na granicy. Prawnicy nie dotarli do migrantów w Usnarzu Górnym Kryzys na granicy. Prawnicy nie dotarli do migrantów w Usnarzu Górnym Źródło: PAP/EPA, fot: Jakub Kaminski
d42nmaj

"Policja uniemożliwiła adwokatom migrantów kontakt z ich klientami. Mimo orzeczenia ETPCZ w Strasbourgu, mówiącego że polski rząd musi umożliwić prawnikom kontakt z 32 migrantami z Usnarza, prawnicy zostali zatrzymani na wjeździe do strefy przygranicznej i zawróceni" - poinformował na Twitterze dziennikarz Radia ZET Jacek Czarnecki.

Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał w poniedziałek polskim władzom dopuszczenie prawników do cudzoziemców, którzy od ponad miesiąca koczują w Usnarzu Górnym. To reakcja na skargę, którą do Strasburga ledwie kilka dni temu złożyli polscy prawnicy.

d42nmaj

Adwokaci zatrzymani przy wjeździe do strefy przygranicznej

Co więcej, ETPC przedłużył też obowiązywanie zabezpieczenia, które dotyczy dostarczenia migrantom jedzenia i leków.

Adwokaci Małgorzata Jaźwińska, Daniel Witko i Patrick Radzimierski wyruszyli rano w drogę do Usnarza Górnego. Chcieli dostać się do swoich klientów.

Niestety, Usnarz Górny znajduje się w strefie przygranicznej objętej stanem wyjątkowym. Prawnicy zostali zatrzymani przy wjeździe do tej strefy i zawróceni.

Jak przekazał na swoim profilu na Twitterze Grzegorz Kukowka, rzecznik Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie, prawnicy zostali "spisani, pouczeni i zawróceni".

d42nmaj

"To rażąca ingerencja w wykonywanie zawodu adwokata i złamanie środków tymczasowych orzeczonych przez ETPC" - ocenił Kukowka.

Stan wyjątkowy. Bartłomiej Sienkiewicz ma teorię. Zwraca uwagę na szczegół

Źródło: Radio ZET

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d42nmaj

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42nmaj
d42nmaj
Więcej tematów