Trwa ładowanie...

Krytyczna opinia Biura Analiz Sejmowych ws. projektu PiS. Zapisy niezgodne z unijnym prawem

Jest opinia sejmowych ekspertów dotycząca projektu PiS. Uznali oni, że nowelizacja ustaw sądowych, dotycząca m.in. dyscyplinowania sędziów, może zostać uznana za niezgodną z prawem UE.

Krytyczna opinia Biura Analiz Sejmowych ws. projektu PiS. Zapisy niezgodne z unijnym prawemŹródło: East News, fot: Jakub Kamiński
d44cjth
d44cjth
  • Kolejna krytyczna opinia dotycząca projektu PiS
  • Tym razem zapisom nowelizacji ustaw sądowych przyjrzeli się eksperci sejmowi
  • BAS stwierdził, że mogą one naruszać prawo unijne

Sporządzona w trybie pilnym, jak wynika z nagłówka dokumentu, opinia ekspertów Biura Analiz Sejmowych wpłynęła do sekretariatu kancelarii Sejmu we wtorek. Liczy 69 stron, w których pracowicie wyliczono dziesiątki wyroków i orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE, a także polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Konkluzje są dla autorów projektu miażdżące: zaproponowane przez nich przepisy mogą zostać uznane za niezgodne z prawem unijnym.

"Wskazane naruszenia nie mogą być usprawiedliwione przez odwołanie się do zasady, że chodzi tu o materie podlegające kompetencji narodowej państw członkowskich, a zatem nieobjęte prawem Unii. Zgodnie bowiem z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości, nawet wówczas kompetencje krajowe muszą być wykonywane w poszanowaniu tego prawa" - czytamy w opinii BAS.

Sejmowi eksperci powołując się na prawo unijne i orzeczenia TSUE dowodzą, że zdecydowana większość zapisów nowelizacji ustawy rodzi poważne ryzyko stwierdzenia naruszenia zasady niezależności, bezstronności sądów i niezawisłości sędziów.

d44cjth

Przypominają także, że Polska - jako członek Unii Europejskiej - jest zobowiązana do bezwzględnego przestrzegania unijnego prawa.

Co więcej, powołują się też na orzeczenia TSUE, według których sądy mają prawo odstąpić od stosowania prawa krajowego, jeśli uznają je za sprzeczne z prawem wspólnotowym.

d44cjth

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza krytyczna opinia ekspertów dotycząca projektu PiS. Miażdżącą opinię w tej sprawie przygotował już Sąd Najwyższy, a także dziekani wydziałów prawa polskich uniwersytetów.

- Złożyliśmy projekt ustawy dotyczący ustroju sądów powszechnych, a także SN i innych ustaw. To odpowiedź na działania, które podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą - poinformował w czwartek wieczorem poseł PiS, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

d44cjth

Zgodnie z tym projektem sędziom, którzy nie będą przestrzegali zapisów nowelizacji, będzie groziło przeniesienie do innego miejsca pracy, a nawet usunięcie z zawodu. Przewidywana jest też kara pieniężna w wysokości miesięcznego wynagrodzenia z dodatkami.

Analizę noweli, pod kątem jej zgodności z zasadami UE dotyczącymi niezależności sędziów, zapowiedziała już Komisja Europejska.

d44cjth
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cjth
Więcej tematów