Trwa ładowanie...

Krytyczna opinia Biura Analiz Sejmowych ws. projektu PiS. Zapisy niezgodne z unijnym prawem

Jest opinia sejmowych ekspertów dotycząca projektu PiS. Uznali oni, że nowelizacja ustaw sądowych, dotycząca m.in. dyscyplinowania sędziów, może zostać uznana za niezgodną z prawem UE.

Share
Krytyczna opinia Biura Analiz Sejmowych ws. projektu PiS. Zapisy niezgodne z unijnym prawem
Źródło: East News, Fot: Jakub Kamiński
d30h7rc
  • Kolejna krytyczna opinia dotycząca projektu PiS
  • Tym razem zapisom nowelizacji ustaw sądowych przyjrzeli się eksperci sejmowi
  • BAS stwierdził, że mogą one naruszać prawo unijne

Sporządzona w trybie pilnym, jak wynika z nagłówka dokumentu, opinia ekspertów Biura Analiz Sejmowych wpłynęła do sekretariatu kancelarii Sejmu we wtorek. Liczy 69 stron, w których pracowicie wyliczono dziesiątki wyroków i orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE, a także polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Konkluzje są dla autorów projektu miażdżące: zaproponowane przez nich przepisy mogą zostać uznane za niezgodne z prawem unijnym.

d30h7rc

"Wskazane naruszenia nie mogą być usprawiedliwione przez odwołanie się do zasady, że chodzi tu o materie podlegające kompetencji narodowej państw członkowskich, a zatem nieobjęte prawem Unii. Zgodnie bowiem z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości, nawet wówczas kompetencje krajowe muszą być wykonywane w poszanowaniu tego prawa" - czytamy w opinii BAS.

Sejmowi eksperci powołując się na prawo unijne i orzeczenia TSUE dowodzą, że zdecydowana większość zapisów nowelizacji ustawy rodzi poważne ryzyko stwierdzenia naruszenia zasady niezależności, bezstronności sądów i niezawisłości sędziów.

Przypominają także, że Polska - jako członek Unii Europejskiej - jest zobowiązana do bezwzględnego przestrzegania unijnego prawa.

d30h7rc

Co więcej, powołują się też na orzeczenia TSUE, według których sądy mają prawo odstąpić od stosowania prawa krajowego, jeśli uznają je za sprzeczne z prawem wspólnotowym.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza krytyczna opinia ekspertów dotycząca projektu PiS. Miażdżącą opinię w tej sprawie przygotował już Sąd Najwyższy, a także dziekani wydziałów prawa polskich uniwersytetów.

d30h7rc

- Złożyliśmy projekt ustawy dotyczący ustroju sądów powszechnych, a także SN i innych ustaw. To odpowiedź na działania, które podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą - poinformował w czwartek wieczorem poseł PiS, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Zgodnie z tym projektem sędziom, którzy nie będą przestrzegali zapisów nowelizacji, będzie groziło przeniesienie do innego miejsca pracy, a nawet usunięcie z zawodu. Przewidywana jest też kara pieniężna w wysokości miesięcznego wynagrodzenia z dodatkami.

Analizę noweli, pod kątem jej zgodności z zasadami UE dotyczącymi niezależności sędziów, zapowiedziała już Komisja Europejska.

d30h7rc

Podziel się opinią

Share
d30h7rc
d30h7rc
Więcej tematów