"Kryłem pedofilów" na pomnikach Jana Pawła II. Akcja wywoła oburzenie
Działacze kilku organizacji antykościelnych opublikowali zdjęcia, dokumentujące znieważanie pomników św. Jana Pawła II. W Warszawie, Łodzi i Wrocławiu na wizerunku papieża Polaka umieszczono szarfy z napisem "Kryłem pedofilów".
- Nie będziemy dłużej tolerować ukrywania pedofilii w Kościele i stawiania pomników zbrodniarzom. Za czasów swojego pontyfikatu Jana Paweł II tuszował skandale seksualne w Kościele - oskarża przedstawiciel aktywistów antykościelnych Wrocławska Grupa Nieznanych. Przyznają, że to oni w nocy z soboty na niedzielę nałożyli na kilka pomników Jana Pawła II szarfy z napisem "kryłem pedofilów". To tzw. stuła hańby, związana z odpowiedzialnością Jana Pawła II za ujawnione po latach przestępstwa seksualne księży.
- Po sprawie ks. Henryka Jankowskiego jest jasne, że problem zaczął się dawno temu. Powszechną praktyką w Polsce było przenoszenie podejrzanych księży do innych parafii, przy jednoczesnym zapewnieniu im bezkarności - dodaje aktywista. - Chcemy dotrzeć do katolików, którzy nie czytają np "Gazety Wyborczej", poprzez mocną akcję uliczną skłonić ich do zainteresowania się tematem - mówi dalej rozmówca WP. Zapowiada, że wkrótce podobne napisy pojawią się na kolejnych pomnikach polskiego papieża. Organizacja ma członków w wielu dużych miastach Polski.
Przypomnijmy, że oskarżenia wobec Jana Pawła II związane są z serią publikowanych przed laty artykułów w mediach zagranicznych. Na podstawie relacji ofiar molestowania, ich autorzy dowodzili, że papież nie wierzył w skalę przestępstw seksualnych w Kościele. Jan Paweł II miał wstrzymywać dochodzenie w sprawie austriackiego duchownego Hansa Hermanna Groëra, sprawcy molestowania dwóch tysięcy chłopców. Ponadto papież promował niektórych dostojników Kościoła mimo zarzutów, iż dopuszczali się oni czynów pedofilskich. Z kolei domagającym się sprawiedliwości ofiarom wypłacano odszkodowania w zamian za milczenie.
Zobacz także: Mieszkańcy Gdańska bronią ks. Jankowskiego. "Nie ma dowodów, tylko plotki"
Nowa mapa pedofilii. Runie jeszcze niejeden pomnik
- Jesteśmy jeszcze przed szczytem kulminacyjnym presji społecznej, wywieranej na Kościół w Polsce, po ujawnieniu przypadków molestowania seksualnego i pedofilii - komentuje dla WP Marek Lisiński z Fundacji "Nie lękajcie się". Jego zdaniem, podobnie jak w krajach zachodnich również w Polsce wzbiera ogromna fala krytyki wobec reakcji Kościoła na skandale seksualne. W Holandii, Irlandii, Kanadzie oraz Niemczech dopiero po opublikowaniu pełnych raportów o skali przestępstw seksualnych ukaraniu biskupów (obwinianych za tuszowanie spraw) i wypłaceniu zadośćuczynień Kościół mógł odzyskać wiarygodność u wiernych.
- W Polsce jesteśmy dopiero na początkowym etapie tego procesu. Media ujawniają coraz to nowe skandale, takie jak wobec osoby ks. Henryka Jankowskiego. Jednocześnie Episkopat opóźnia opublikowanie raportu na temat przestępczości seksualnej wśród duchownych - dodaje Lisiński. Przypomina, że według pierwszych deklaracji raport miał być opublikowany do końca listopada. Pisaliśmy, że biskup płocki czy ordynariusz diecezji polowej ujawnili zebrane w swoich diecezjach dane. W archidiecezji warszawskiej raport o przypadkach molestowania seksualnego przez księży jest już gotowy. Jednak biskupi zwlekają z jego upublicznieniem.
Pękła bariera milczenia. Codziennie zgłaszają się nowe ofiary księży
Szef Fundacji "Nie lękajcie się" zapowiada nową akcję, mającą wywrzeć presję na Kościół w Polsce. Mapa pedofilii, o której było głośno w całej Polsce, już 7 stycznia będzie aktualizowana o nowe przypadki.
- Pękła bariera milczenia. Do fundacji codziennie zgłaszają 2-3 nowe osoby opowiadające swoją historię wykorzystywania seksualnego przez duchownego. Po ich weryfikacji upublicznimy nową mapę - mówi dalej Lisiński. Obecnie fundacja bada sprawę znanego biskupa, który po śmierci został patronem szkoły. Tymczasem zgłosił się były wychowanek oskarżający duchownego o molestowanie.
Przypomnijmy, że wrasta odsetek osób źle oceniających Kościół w Polsce. Według CBOS wciąż jeszcze 58 proc Polaków pozytywnie ocenia sytuację Kościoła katolickiego w naszym kraju. Jednak w ostatnich latach, zauważalny jest spadek ocen pozytywnych i wzrost negatywnych, komentuje CBOS. Z 9 do 13 proc. wzrósł odsetek polskich katolików nie uczestniczących w praktykach religijnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl