Trwa ładowanie...

Takiej mapy jeszcze w Polsce nie było. Pokażą księży pedofilów i ich ofiary

7 października w Polsce obędzie się ogólnopolski protest przeciwko pedofilii w Kościele. Tego samego dnia ruszy interaktywna mapa pedofilów-duchownych. Znajdzie się na niej ponad trzysta przypadków z nazwą miasta i inicjałami duchownego, który molestował dzieci. - To dotyczy wsi, miasteczek, ale i dużych miast – mówi Wirtualnej Polsce posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Share
Takiej mapy jeszcze w Polsce nie było. Pokażą księży pedofilów i ich ofiary
Źródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d2b75p0

Posłanka przygotowuje mapę razem z Markiem Lisińskim, który jest szefem fundacji "Nie lękajcie się" oraz Agatą Diduszko-Zyglewską, dziennikarka "Krytyki Politycznej", która startuje w wyborach samorządowych. – Mam świadectwa ponad 300 osób, które padły ofiarą księdza pedofila – mówi Wirtualnej Polsce Lisiński. Zweryfikowane historie trafią na interaktywną mapę.

- W prasie jest dużo informacji, że złapano księdza pedofila i nagle watek się urywa. Nie ma kolejnych tekstów. Takich przypadków jest mnóstwo. Dlaczego tak się dzieje? Może stoi za tym Kościół, może państwo pomaga to ukrywać. Trzeba na te pytania odpowiedzieć, a punktem wyjścia ma być mapa pedofilów-duchownych – mówi Scheuring-Wielgus.

Zobacz także: Sekielski: Są w Polsce księża, którzy mają dość milczenia w sprawie pedofilii

Na mapie znajdą się następujące oznaczenia: osoby duchowne skazane za przestępstwa pedofilskie, przypadki opisane przez media oraz ofiary, które zgłosiły się do fundacji Lisińskiego. Przy każdym zaznaczonym miejscu będzie nazwa miejscowości lub wsi, gdzie doszło do przestępstwa oraz inicjały osoby duchownej, która się tego dopuściła.

- Wszystkie przypadki weryfikujemy. Niestety, mechanizm jest taki jak w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych. Księża szukają ofiar wśród dzieci z rodzin patologicznych, dysfunkcyjnych. Często nawiązują z nimi kontakt poprzez spowiedź. To dotyczy wsi, miasteczek, ale i dużych miast – mówi Scheuring-Wielgus. Mapa będzie dostępna w internecie. Jej twórcy zaznaczają, że czekają na zgłoszenia kolejnych ofiar, by aktualizować zestawienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2b75p0

Podziel się opinią

Share
d2b75p0
d2b75p0
Więcej tematów