Demokratyczna Republika Konga
DR Konga od niemal dwóch dekad jest teatrem wojny, w którym kolejne krwawe akty oddzielane są bardzo krótkimi przerwami. W 1996 r. wybuchła tam pierwsza wojna domowa, ale konflikt był echem wcześniejszego ludobójstwa w Rwandzie, gdzie ludność Tutsi została zmasakrowana przez Hutu. Prezydent Zairu (jak wówczas nazywała się DR Konga) Mobutu Sese Seko popierał Hutu. Gdy jednak siły Tutsich przerwały rzezie w Rwandzie, walki "przelały się" na sąsiedni kraj, do którego uciekli niedawni oprawcy. Zair wpadł w wir wojny, a Mobutu stracił władzę.
Drugi wojenny akt rozpoczął się w 1998 r., gdy nowy przywódca DR Konga Laurent Kabila zaczął odsuwać od siebie dawnych sprzymierzeńców spośród Tutsich. Konflikt trwał pięć lat, ale żniwo wśród ludności zbierał również po zakończeniu walk.
Wojny w DR Konga określa się najgorszymi konfliktami zbrojnymi od czasu II wojny światowej - w wyniku walk, ale też głodu i chorób zginęło w nich 5,5 mln ludzi.
Na zdjęciu: ofiara gwałtu dokonanego przez członków jednej z grup rebelianckich podczas drugiej wojny kongijskiej, 2003 r.