Trwa ładowanie...
d43l6xe

KRS wystąpi z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa? Niepokojące doniesienia

Szef Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) w liście wzywa KRS do odpowiedzi na pytania związane z reformą sądownictwa. Chodzi m.in. o sprawę sędziego Macieja Nawackiego. Jeśli organizacja nie będzie usatysfakcjonowana odpowiedzią, Polska może zostać z niej wyrzucona.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef KRS Leszek Mazur przyznał, że wyjście KRS z ENCJ nie będzie "sukcesem"
Szef KRS Leszek Mazur przyznał, że wyjście KRS z ENCJ nie będzie "sukcesem" (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d43l6xe

- Będziemy się poważnie zastanawiać nad każdym zadanym pytaniem. Gdyby nas wyrzucono z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, na pewno trudno byłoby to uznać za sukces - powiedział w rozmowie z portalem onet.pl Leszek Mazur.

Szef KRS dodał, że być może Rada sama wcześniej wystąpi z organizacji. - Jednak nawet gdyby nas z Europejskiej Sieci wykluczono, ja nie przewiduję jakichś problemów dotyczących międzynarodowego obrotu prawnego czy egzekwowania Europejskich Nakazów Aresztowania. Owszem, pozycja ENCJ jest w UE mocna, ale nie mają bezpośredniego przełożenia na stosowanie prawa w krajach członkowskich - powiedział Mazur.

d43l6xe

Szef ENCJ Kees Sterk wysłał do przewodniczącego polskiej KRS Leszka Mazura list. Poinformował w nim, że Sieć Rad rozważa usunięcie KRS z organizacji. Najpierw chce jednak otrzymać odpowiedzi na pytania związane z polskim sądownictwem.

Chodzi m.in. o popieranie przez KRS rządowych reform, w tym wprowadzenia ustawy dyscyplinującej sędziów, a także kwestię liczby głosów oddanych na sędziego Macieja Nawackiego. Rada ma czas na udzielenie odpowiedzi do 13 marca.

Zobacz też: Kontrowersyjny transparent na wiecu Andrzeja Dudy. Stanowczy sprzeciw Joanny Scheuring-Wielgus

Źródło: onet.pl

d43l6xe

Zobacz też: Nowe taśmy TVP o Lechu Wałęsie. Joanna Scheuring-Wielgus kreśli czarny scenariusz przed wyborami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43l6xe

Podziel się opinią

Share
d43l6xe
d43l6xe
Więcej tematów