Trwa ładowanie...
dwfeqo0

Listy poparcia do KRS. Zarzuty dyscyplinarne za zadanie pytania

Sędzia Andrzej Żuk z Jeleniej Góry zwrócił się z pytaniem do Sądu Najwyższego ws. sędziego rekomendowanego przez tzw. nową KRS. To wystarczyło, by postawiono mu zarzuty dyscyplinarne. W tle tej sprawy miało też dojść do dymisji prokuratora.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Listy poparcia do KRS. Zarzuty dyscyplinarne za zadanie pytania
Listy poparcia do KRS. Zarzuty dyscyplinarne za zadanie pytania (iStock.com)
dwfeqo0

Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów przekonuje, że sędzia Andrzej Żuk przekroczył swoje uprawnienia poprzez wydanie postanowienia "(...) o przedstawieniu SN pytania prawnego, którego treść stanowiła bezprawną ingerencję w ustawowy sposób powołania sędziów do składów orzekających". Teraz grozi mu zawieszenie w czynnościach służbowych.

Sędzia Andrzej Żuk, będąc przewodniczącym składu sądu II instancji, zapytał Sąd Najwyższy, czy sędzia wyznaczony do orzekania w tej sprawie jest do tego uprawniony, czyli czy został wyłoniony przez nową KRS. Jednocześnie sędzia odroczył rozprawę odwoławczą do czasu uzyskania odpowiedzi z SN.

Listy poparcia do KRS. Zarzuty dyscyplinarne za zadanie pytania

W tle tej sprawy miało też dojść do dymisji prokuratora. Artur Barcella z Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu miał stracić stanowisko za to, że - wbrew poleceniu służbowemu - nie wniósł o wyłączenie sędziów, którzy podważają status sędziów powołanych na wniosek nowej KRS. Zamiast odpowiedzi na pytanie o podstawę prawną takiego polecenia, odwołano go ze stanowiska. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

dwfeqo0

Zobacz też: Borys Budka odpowiada Zbigniewowi Ziobrze. "Wyjątkowa hipokryzja"

To pierwsza sprawa dyscyplinarna po zmianie przepisów w tym zakresie. Tzw. ustawa kagańcowa nakazuje nakładanie kar na sędziów za podważanie statusu innych sędziów, m.in. tych wybranych przez nową KRS.

Czytaj też: Maciej Mitera o uchwale Sądu Najwyższego. "Nie jest wiążąca dla sądów powszechnych"
KRS wydało pół miliona złotych na noclegi w luksusowym hotelu

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwfeqo0

Podziel się opinią

Share
dwfeqo0
dwfeqo0
Więcej tematów