Trwa ładowanie...

Wielki sukces studentów AGH. Ich konstrukcja poleciała w kosmos

Studenci z krakowskiej AGH odnieśli kolejny, wielki sukces - z lotniska w Czaplinku wysłali pierwszą w historii kapsułę stratosferyczną. Lot miał na celu przetestowanie zasięgu radiowego modułu telemetrii, test wpływu niskiej temperatury i ciśnienia na akumulatory, elektronikę stosowane w ich konstrukcjach oraz zebranie obszernego materiału fotograficznego. Balon wyniósł kapsułę na wysokość ok. 20 000 metrów, po czym wylądował bezpiecznie około 40 km od miejsca startu. Młodzi naukowcy zapowiadają, że to nie koniec podboju kosmosu.

Wielki sukces studentów AGH. Ich konstrukcja poleciała w kosmosŹródło: Facebook, fot: Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie
d28l1lb
d28l1lb

- Wysłaliśmy na wysokość 20 km moduł testowy. To taka gondola ze wszystkimi potrzebnymi czujnikami. Celem było "sięgnięcie okiem" tego pułapy. Dzięki czemu mamy dużo dokumentacji fotograficznej naszej ziemi - mówi Wirtualnej Polsce Bartosz Postulka, jeden z członków AGH Space System. - To wszystko może prowadzić do badań atmosfery wysokiego pułapu oraz obserwacji. I wiemy, że jesteśmy na dobrej drodze - opowiada Postulka.

Młody naukowiec przekonuje, że technologia nad którą pracują studenci, w przyszłości ma pomóc badać atmosferę oraz służyć do monitoringu ziemi. - Wysyłanie satelit i obserwacja ziemi z orbity jest bardzo droga, wymaga wielkiego nakładu. Natomiast nasza technologia sprawia, że sprawa jest dużo bardziej realna. Dlatego w przyszłości Polska, zamiast kupować od innych krajów, będzie mogła pozwolić sobie na swój system monitoringu ziemi. Zarówno w zastosowaniu cywilnym, jak i wojskowym - dodaje członek AGH Space System.

Ostatni sukces, który osiągnęli krakowscy studenci, to nie jedyny w ich karierze. W czerwcu tego roku zajęli I miejsce w konkursie organizowanym przez NASA.

Wtedy grupa AGH Space System zaprezentowała możliwości własnej sondy planetarnej, która, wyniesiona przez rakietę na jeden kilometr, zbierała informacje o ziemskiej atmosferze. Perfekcyjne urządzenie oraz wiedza zdobyta w trakcie studiów, pozwoliła pokonać 59 zespołów z całego świata. Tym samym polscy studenci zajęli historyczne, pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez NASA.

Teraz, niesieni falą sukcesu, zapowiadają kolejną próbę.

- Kolejny lot odbędzie się w najbliższy weekend. Tym razem mamy nadzieję polecieć na wysokość 30 km. Akcja obędzie się we współpracy z Copernicus Project oraz twórcami eksperymentu JADE - zapowiada Bartosz Postulka.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d28l1lb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28l1lb
Więcej tematów