RegionalneKrakówSmog Kraków – 22 stycznia 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w woj. małopolskim

Smog Kraków – 22 stycznia 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w woj. małopolskim

Smog Kraków – 22 stycznia 2019. Fatalna jakość powietrza w Krakowie i okolicach. Dziś obowiązuje darmowa komunikacja miejska.

Smog Kraków – 22 stycznia 2019. Sprawdź, jaka jest dziś jakość powietrza w woj. małopolskim
Źródło zdjęć: © iStock.com

Smog Kraków – 22 stycznia 2019

Synoptycy biją na alarm. Dziś jakość powietrza w Krakowie i okolicach jest bardzo zła. Smog spowił Małopolskę, dlatego w tym dniu w Krakowie będzie obowiązywać darmowa komunikacja. W okolicach os. Piastów stężenie pyłów PM10 wynosi 156 µg/m3 (godz. 6:00). Nieco gorzej sytuacja prezentuje się na os. Swoszowice, gdzie pył zawieszony PM10 utrzymuje się na poziomie 182 µg/m3, a na terenie os. Wadów 114 µg/m3. Na ulicach Złoty Róg i Dielta stężenie pyłów PM10 wyniosło kolejno 146 µg/m3 i 140 µg/m3.
Mieszkańcy innych miejscowości w Małopolsce również nie oddychają dziś dobrej jakości powietrzem. W Nowym Sączu pyły PM10 utrzymują się na poziomie 122 µg/m3, a w Tarnowie 177 µg/m3. Smogu nie ma natomiast w Zakopanem, gdzie to samo stężenie wyniosło jedynie 26 µg/m3.

Smog Kraków – dlaczego pył PM10 jest szkodliwy dla zdrowia?

Pył zawieszony stanowi mieszaninę drobnych cząsteczek o różnym składzie chemicznym i różnych rozmiarach. Cząsteczki, których średnica jest mniejsza niż 10 mikrometrów (PM10) mogą wnikać do płuc, co skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi, zwłaszcza u dzieci oraz osób starszych. Na powierzchni tych pyłów przenoszone są toksyczne związki chemiczne – metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel, arsen) oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Węglowodory aromatyczne są złożone z płaskich cząsteczek, które mają możliwość wślizgiwania się pomiędzy nukleotydy DNA (właściwości rakotwórcze). Należy zaznaczyć, że pył PM10 ma nieprzyjemny zapach. Przykładowo, wchodzący w jego skład benzopiren jest składnikiem dymu tytoniowego. Różnica jest najbardziej odczuwalna, gdy założymy maskę przeciwpyłową, a po kilkunastu minutach zdecydujemy się ją zdjąć.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)