Polska Misja Medyczna chce pomóc dzieciom z Aleppo
Polska Misja Medyczna chce, by pięcioro dzieci z Aleppo, po amputacjach, było leczonych w Krakowie. Organizacja zwróciła się do prezydenta miasta o zgodę na ich leczenie.
Wiadomość o inicjatywie znalazła się na stronie internetowej PMM, która poinformowała, że prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski zdecydowała się wesprzeć inicjatywę i rekomendować sfinansowanie leczenia dzieci.
Jak wynika z ustaleń PAP inicjatywa PMM jest we wstępnej fazie. I jak informuje biuro prasowe krakowskiego urzędu na razie trwają rozmowy, a do realizacji potrzeba szeregu formalności.
O toczących się już rozmowach i ustaleniach, m.in. z krakowskimi szpitalami, powiedziała również koordynatorka pomocy dla Aleppo z Polskiej Misji Medycznej Małgorzata Olasińska-Chart. - Liczymy, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy te dzieci tutaj będą - oznajmiła. I dodała, że jeżeli pojawi się zgoda ze strony miasta, to 5 lutego przedstawiciele PMM wybiorą się na granicę syryjsko-turecką, aby spotkać się z lekarzami Balsam Medical Organization, którzy wytypują dzieci do leczenia w Polsce.
Jak powiedziała Olasińska-Chart nie wiadomo, czy będą to kilkuletnie dzieci czy nastolatki. I dodała - kilkuletnie dzieci szybciej rosną i wymagają częstszego dopasowywania protez, w przypadku nastolatków ten proces przebiega wolniej, więc może przyjadą do nas nieco starsze dzieci. To będą nowoczesne protezy, nieosiągalne w Syrii. Zależy nam na tym, by ta pomoc była jak najbardziej efektywna. Przedstawicielka PMM zaznaczył również, że kolejnym wyzwaniem będa odpowiednie dokumenty dla syryjskich dzieci i ich opiekunów.
Polska Misja Medyczna od 28 grudnia zbiera pieniądze na pomoc dla dwóch szpitali w zachodnim Aleppo i Idlib. Brakuje tam środków do znieczulania ogólnego, antybiotyków, opatrunków. Jedną z największych potrzeb są protezy.
Misja współpracuje bezpośrednio z syryjską organizacją medyczną Balsam Medical Organization. Według danych przekazanych Małgorzacie Olasińskiej-Chart 14 lekarzy z organizacji Balsam Medical, w ostatnich dwóch tygodniach w nadzorowanych przez nich szpitalach i w punktach medycznych przebywało 519 pacjentów, z czego 352 to uchodźcy z Aleppo.
Aleppo w ostatnich miesiącach jest sceną zażartych walk między siłami opozycji a wojskiem syryjskim, wspieranym przez Rosję i irańskie bojówki. Po trwającym ponad cztery miesiące oblężeniu w połowie listopada syryjska armia i sprzymierzone z nią milicje rozpoczęły ofensywę mającą na celu odbicie Aleppo. Umożliwiła ona odzyskanie ponad 90 proc. dzielnic Aleppo kontrolowanych przez rebeliantów od lipca 2012 roku.
Według ONZ z miasta wywieziono ok. 35 tys. bojowników i cywilów.
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od 2011 roku w walkach o kontrolę nad Aleppo zginęło niemal 21,5 tys. cywilów. Setki tysięcy ludzi uciekły z miasta
Aleppo, uznawane za jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast na świecie.