PolskaPolacy wspominają bliskich w kraju i za granicą

Polacy wspominają bliskich w kraju i za granicą

Od rana w całym kraju Polacy odwiedzają groby swoich bliskich. W środę obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych.

01.11.2006 | aktual.: 01.11.2006 11:09

Na warszawskich Powązkach tłumy ludzi przybywają od samego rana. Przybyli też kwestarze. To już 32. kwesta organizowana przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami imienia Jerzego Waldorffa. Przez najbliższe dwa dni zbierać pieniądze będzie ponad 250 kwestarzy.

Również na krakowskim Cmentarzu Rakowickim już od świtu jest dużo ludzi. Odwiedzają nie tylko groby bliskich - zapalają też znicze na grobach zapomnianych i opuszczonych.

Na Cmentarzu Rakowickim bramy otwarte są dziś dłużej niż zwykle - od 7 rano do ostaniego odwiedzającego. W biurach obsługi klienta Zarządu Cmentarzy będzie można otrzymać plany cmentarzy oraz uzyskać informację o lokalizacji grobów najbliższych.

Tysiące Polaków przekroczy dziś polsko-ukraińską granicę, by odwiedzić groby swoich bliskich na ziemiach dawnych Kresów Wschodnich.

Według Tadeusza Nolewajki ze Lwowa, najliczniej odwiedzane są groby na Cmentarzu Łyczakowskim. To jedna z największych i zarazem najpiękniejszych polskich nekropolii.

Każdy Polak, który we Wszystkich Świętych jest we Lwowie, odwiedza też groby na Cmentarzu Orląt. Spoczywają na nim obrońcy Lwowa z 1918 roku. Cmentarz przez blisko 50 lat był dewastowany. W ubiegłym roku, po zakończeniu odbudowy i częściowym przywróceniu dawnej świetności, został udostępniony Polakom.

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie ma 220 lat. Sąsiadujący z nim Cmentarz Orląt powstał w latach dwudziestych ubiegłego stulecia.

Znicze zapłoną też w górach. W dniu Wszystkich Świętych, ratownicy Jurajskiej Grupy GOPR od ponad 10 lat oddają hołd ofiarom wypadków w górach i jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W miejscach tych stawiają brzozowe krzyże i zapalają światła pamięci.

Nie zapomniano również o miejscach pamięci. W Chełmnie nad Nerem pod pominkiem - ścianą z symboliczną bramą zapłonęły znicze. Podczas drugiej wojny właśnie w Chełmnie hitlerowcy założyli pierszy obóz masowej zagłady. Szacuje się, że zginęło tam od 250 do 300 tysięcy osób, głównie Żydów.

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest 1 listopada od IX wieku. Wcześniej święto to obchodzono 1 maja, dopiero papież Grzegorz IV przeniósł je w 835 roku na 1 listopada. Katolicy tradycyjnie tego dnia odwiedzają groby bliskich. Jest to dzień zadumy związany ze wspomnieniem zmarłych.

krakówwarszawapolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)