Trwa ładowanie...
d1kn6f0

Pierwszy w Polsce przypadek BSE

Pierwszy w Polsce przypadek choroby szalonych krów wykryto podczas rutynowych badań bydła powyżej 30 miesiąca życia, przeprowadzanych w otwartym przed kilku miesiącami w Krakowie nowoczesnym laboratorium do badań BSE.

d1kn6f0
d1kn6f0

Wynik testu potwierdzono w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

Trwa bardzo szczegółowe śledztwo prowadzone przy udziale policji. Zwierzę, u którego wykryto chorobę miało około dziewięciu lat - ujawnił w sobotę główny lekarz weterynarii Piotr Kołodziej.

Nie ma powodów do paniki. Konsumenci mogą być spokojni, ponieważ mięso tego zwierzęcia nie trafiło do handlu. Wycofano także sztuki z wcześniejszego i późniejszego uboju w zakładzie, w którym stwierdzono chorobę zwierzęcia - dodał Kołodziej.

Według głównego lekarza weterynarii jest to pierwszy przypadek BSE wykryty w kraju, na ponad 100 tys. przebadanych do tej pory zwierząt rzeźnych.

d1kn6f0

W krakowskim laboratorium badane są próbki mózgu bydła przywożone z województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

Urządzenie laboratorium kosztowało 494 tys. zł. Jest wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Krakowskie laboratorium jest przygotowane do pracy przez całą dobę.

W krakowskim laboratorium można wykonać około tysiąca testów na dobę. Próbki mózgu muszą trafić do pracowni kilka godzin po uboju. Badanie od momentu pobrania próbek w ubojni do wydania wyniku nie może trwać dłużej niż 12 godzin. Sama część laboratoryjna zajmuje około 6 godzin. Przed inspekcją weterynaryjną stoi więc zadanie właściwego pobrania, opisania i dostarczenia na czas materiału do badań.

Gąbczasta encefalopatia bydła (BSE) jest chorobą wywoływaną przez czynnik zakaźny, określany jako prion. Występuje u bydła dorosłego bez względu na płeć, najczęściej w wieku 4-5 lat. Jest chorobą neurologiczną. Naukowcy przypuszczają, że spożycie mięsa zarażonych krów może wywoływać u ludzi zwyrodnieniową chorobę mózgu, znaną jako odmiana choroby Creutzfeldta-Jakoba. (an)

d1kn6f0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kn6f0
Więcej tematów