RegionalneKrakówOstrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem

Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed możliwością gwałtownych burz z wyładowaniami atmosferycznymi, gradem, obfitymi opadami i silnym wiatrem.

Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem
Źródło zdjęć: © WP.PL

07.08.2010 | aktual.: 07.08.2010 13:30

Najwięcej burz może wystąpić po południu, wieczorem i w nocy w kujawsko-pomorskim. Towarzyszyć im będą opady deszczu, lokalnie nawet 40 milimetrów. Mogą wystąpić też bardzo silny wiatr, który w porywach osiągnie do 90 kilometrów na godzinę.

Podobnie będzie w Wielkopolsce, szczególnie we wschodnich i południowo-wschodnich powiatach. Podczas burz wiatr również może osiągać tam w porywach do 90 kilometrów na godzinę. Lokalnie możliwy jest grad.

Burze z gradem mogą też występować w województwie łódzkim. Towarzyszyć im będzie porywisty wiatr i obfite opady deszczu.

Mieszkańcy Dolnego Śląska również mogą się spodziewać gwałtownych burz z gradem - zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najintensywniej ma padać w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim. Meteorolodzy zapowiadają także deszcze i burze w innych częściach południowej Polski; województwach podkarpackim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim. Burze mogą wystąpić także na Mazowszu oraz na Warmii i Mazurach.

Deszczom towarzyszyć będzie silny wiatr. Osiągnie prędkość do 100 kilometrów na godzinę, na Mazowszu - 90 kilometrów na godzinę.

Synoptycy ostrzegają, że uderzenia piorunów stanowią zagrożenie życia. Podczas burz mogą wystąpić utrudnienia na terenach zurbanizowanych; utrudnienia komunikacyjne i lokalne zalania.

Na Bałtyku wiatr będzie okresami dochodził do 7 w skali Beauforta.

Synoptycy spodziewają się zdecydowanej poprawy pogody dopiero po weekendzie. W niedzielę mogą wystąpić jeszcze lokalnie burze.

Po niedzieli będzie też chłodniej. Temperatury nie powinny przekroczyć 30 stopni Celsjusza.

Wczorajsze nawałnice przechodziły nad regionami środkowej i wschodniej Polski. Strażacy otrzymali ponad 1600 zgłoszeń z prośbą o wypompowanie wody bądź usunięcie drzew. Najwięcej było ich w województwach mazowieckim, lubelskim, łódzkim i wielkopolskim.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (153)